Haber Detayı
22 Aralık 2020 - Salı 12:30
 
- Yeni Hasankeyf'te yapılan bölgenin en büyük müzesi tamamlandı
Batman’ın tarihi antik kenti Hasankeyf’in Ilısu Baraj suları altında kalmasıyla yeni yerleşkede yapılan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük müzesi tamamlandı.
KÜLTÜR Haberi
  - Yeni Hasankeyf'te yapılan bölgenin en büyük müzesi tamamlandı

Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, ciddi eserlerin sergilendiği müzenin küçük eksikliklerinin olduğunu bunların da giderildiğini belirterek, müzeyi görenlerin büyük şaşkınlığa uğrayacaklarını söyledi.

Hasankeyf müzesine ciddi bir yatırımın yapıldığını ifade eden Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Devletin bu noktada tüm detayları düşündüğünü, hiçbir şekilde masraftan kaçılmadığını söyledi.

Yakın zamanda müzenin turizme açılacağını belirten Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk: “Mmuazzam bir müze belki de bölgenin en güzel en kaliteli ciddi manada eserlerin sergilendiği müze yapılmış durumdadır.  Yakın zamanda turizme tekrardan açılacak, ufak tefek eksikleri vardı onlar giderildi.  Ben inanıyorum ki gören kişiler büyük şaşkınlığa uğrayacaklar. Turizm anlayışı içerisinde merkezinde olan unsularımızdan bir tanesi az önce de ifade etmiş olduğum gibi burayı taşıyan tarihi simgeler belki de eşi benzeri görülmemiş bir şekilde büyük teknolojik imkanlarla yeni alana taşındı. Yeni Hasankeyf’te Arkeo park Kültür alanı dediğimiz bölgede Devlet Su İşleri Genel müdürlüğü öncülüğünde müthiş taşınma işlemi gerçekleştirildi. Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah türbesi, El Rızık camii birçok eser şu anda burada sergileniyor. Tabi şu anda peyzaj eksikliği olduğu için tam anlamıyla kendini göstermiyor ama müthiş bir peyzaj projesi hazırlandı orayla ilgili son aşamada ihale edildiği zaman aslında o tarihi kompleksi bir arada turistlerin görme imkanı olacak diğer yandan tabi Hasankeyf özgün mimarisi de ön plana çıkıyor. Türkiye’de belki de şehir planlamasının olduğu bölgede dokusuna uygun mimarisinin yansıtıldığı müthiş bir estetikte barındırıyor aynı zamanda ben inanıyorum ki ileriki zamanda insanları sokaklardan geçerken bu evlerin arasından geçerken fotoğraf kareleri oluşacaktır. Hasankeyf tarihinde almış olduğu ilham kaynağı da yeni bir hikaye yazıyor. Bu hikaye yazmaya da devam edecektir. Bu vesile ile buradaki bu çalışmaların mimari başta Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum, TOKİ’ YE,  DSİ’ ye bil hasa Sayın Valimiz çok emekleri burada, inşallah Hasankeyf büyük bir değişim ve dönüşüm zaten başladı yakın zamanda da değişim ve dönüşüm tamamlanmış olacaktır” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: , , -, Yeni, Hasankeyf'te, yapılan, bölgenin, en, büyük, müzesi, tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı