Haber Detayı
01 Aralık 2020 - Salı 14:26
 
106 Yaşındaki nene koronayı yendi
Koronavirüse yakalanan 106 yaşındaki Gazale Turan, 10 gün hastanede yattı, hastalığını yenerek taburcu oldu.
SAĞLIK Haberi
106 Yaşındaki nene koronayı yendi

Tekrar doğmuş gibiyim

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Tedavi gören Gazele Turan, çok ağır bir hastalık geçirdiğini ve iyileştiği için de çok mutlu olduğunu söyledi. Gazele nene, “106 yaşındayım fakat yeniden doğmuş gibiyim” dedi.

Annem ve eşim ve kız kardeşim de korona oldular

Gazele Turan’ın torunu Ercan Turan, hastalık sürecini şöyle anlattı; “Bir evde annem, nenem, eşim, kız kardeşim ve bir çocuğum birlikte yaşıyoruz. Önce annem, eşim ve kız kardeşim bu hastalığa yakalandı, fakat ayakta geçirdiler. Nenem 106 yaşında hiçbir kronik hastalığı da yok sadece yaş itibariyle biraz unutkanlık mevcut. Bu sebeple hastalığına dair pek çok şeyi zaten hatırlamıyor. Nenemin önce iştahı kesildi. Hiçbir şey yiyemiyor ve içemiyordu. Bunun korona olacağını düşünemedik çünkü bazen iştahı kaapanırdı, yine öyle bir durum diye düşündük. Sonra tiremeler olmaya başladı sıtmaya yakalanan bir hasta gibiydi ve ardından nefes almakta zorlandı. Hemen ambulansla hastaneye götürdük. 

“Koronavirüs vücudunu rehin almıştı”

Hastanede yapılan testler ve çekilen filimler sonucunda doktor bize, “Koronavirüs resmen vücudu rehin almış” dedi. Hemen yatış yapıldı. İlk 4 günü çok ağır geçirdi. Çok ağrıları oluyordu. İnlemeleri beni derinden etkiliyor, çok üzülüyordum. Bir yudum su bile içemiyordu. Sadece serumla besleniyordu. Nefesim daralıyor, nefes alamıyorum, sanki boğazımı sıkıyorlar diye söyleniyordu. Dört günden sonra yavaş yavaş toparlanmaya başladı. 10 gün hastanede yattı. Neneme erken müdahale edilmemiş olsaydı iyileşmesi mümkün olmayabilirdi. Her yarım saatte bir doktor gelip bakıyordu. Hastanedeki personelin yaklaşımı ve ilgisi bize çok iyi geliyordu. Herkes elinden geldiğinin fazlasını bile yapıyordu. Çok şükür nenemin sağlık durumu iyi.

Ailecek diyoruz ki, maske-mesafe ve hijyen

Ailecek şunu söylemek isteriz ki, lütfen herkes maske taksın, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmasın ve hijyene dikkat etsin. Bu hastalığın hiç şakası yok. Eğer nefes almakta zorlanan bir hastayı görebilseler kimse kafasını pencereden bile dışarı çıkarmaz. Bize çok iyi baktıkları için tüm hastane çalışanlarına ve doktorumuza teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: 106, Yaşındaki, nene, koronayı, yendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı