Haber Detayı
01 Şubat 2018 - Perşembe 15:33 Bu haber 16883 kez okundu
 
Ahmet Kaya Batman’da anıldı
Batman’da 3’üncü Geleneksel Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu Vefa Gecesine vatandaşlar yoğun ilgi göstererek Ahmet Kaya’nın birbirinden güzel şarkılarına eşlik etti.
KÜLTÜR Haberi
Ahmet Kaya Batman’da anıldı

 

MANCU Sanat Merkezi tarafından düzenlenen ‘3. Geleneksel Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu Vefa Gecesi’ne Ahmet Kaya’nın ağabeyi Mustafa Kaya onur konuğu olarak katıldı. Batman Belediyesi Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen geceye Batmanlılar akın etti. Ahmet Kaya’nın ağabeyi Mustafa Kaya dışında sunucu Muhammed Ancu Yusuf Hayaloğlu’nun şiirlerini okurken, yerel sanatçılardan Selman Tunç ise seslendirdiği şarkılarla konukları mest etti. Konser öncesi düzenlenen vefa gecesi hakkında konuşan Ahmet Kaya’nın ağabeyi Mustafa Kaya: “Ahmet Kaya Vefa Gecesi olarak düzenlenen bu etkinlik bence çok güzel ve yerinde bir etkinlik. Muhammed Ancu’ya çok teşekkür ediyorum buna ön ayak olduğu için. Batman Belediye Başkan Yardımcısı Murat Şahin’e de gerçekten çok teşekkür ediyorum çok ilgilendi çünkü. Bize bu salonu verdi, başka bir ihtiyacınız varsa giderelim dedi. Her türlü imkanları sağlarız şeklinde bir yorumda bulundu. Biz de bu yüzden Batmanlılara özellikle ve buraya bizi izlemeye gelen Batmanlı izleyicilere, dinleyicilere ayrıca çok teşekkür ediyorum. Bu gecenin asıl anlamı onlardı. Batman’da sanata ve sanatçıya verilen değeri görmüş oldum böylece. Bence Türkiye’nin sayılı yerlerinden biridir Batman. Sanata ve sanatçıya bu kadar değer verileceğini tahmin etmiyordum. Gerçekten etkilendim.

‘ONUN BIRAKTIĞI YERDEN BEN NERDE KALMIŞTIK DİYORUM’

Yaklaşık 18 sekiz senedir hiçbir şey yapmadım. Çünkü bizim insanımız bazı şeyleri doğru algıladığı gibi yanlış da algılayabiliyor. O yüzden 17-18 yıllık bir aradan sonra biz böyle bir şeye soyunduk. Hem Türkiye’nin bütün illerinde, hem Avrupa’da ve Kıbrıs’ta özellikle Ahmet Kaya anma geceleri yapıyoruz. Sevgili kardeşimi canlı tutmaya, ayakta tutmaya çalışıyoruz. Çünkü o büyük bir değerdi gerçekten. Daha yapacağı çok şey varken aramızdan ayrıldı. Onun bıraktığı yerden ben nerde kalmıştık diyorum. O ölmedi, yüreğimizde yaşıyorsa eğer şarkılarının da yaşaması lazım. Tabi biliyoruz ki Türkiye’nin her tarafından binlerce kişi Ahmet Kaya geceleri yapıyor, Ahmet Kaya şarkıları söylüyor, Ahmet Kaya ile ilgili yalan yanlış bilgiler veriyorlar. Biz biraz da bunlara dur demek için özellikle izleyicilerden ve dinleyicilerden gelen tepkiler, Mustafa ağabey artık sen çık piyasaya, çünkü en doğru şeyi sen biliyorsun, sen yap. Bizde doğru kaynaktan doğru bilgiyi alalım dediler ve bizde onun üzerine böyle projeler geliştirdik. Önümüzde çok daha büyük projelerimiz var Ahmet ile ilgili. Sürpriz olsun Ankara’dan başlıyor proje. Bütün Türkiye’yi kapsayacak. Hatta yurt dışını da fethedeceğiz. Ahmet’in bir rüyası vardı, hayali vardı kimse onu bilmez ama biz onu gerçekleştireceğiz.

‘AHMET KAYA’YI İSTİSMAR ETMEMEK LAZIM’

Tabi ki çok seviniyorum, gurur duyuyorum. Bazen de Ahmet’in adını yazıp, Ahmet’in söylemediği, Ahmet’in seslendirmediği şarkılara Ahmet Kaya yazıp, altına da onun imzasını atıp, özellikle Youtube’de ve sosyal medyada söyleyenler var. Bunlara da üzülüyorum tabi. Bunlara kendi adını yaz, kendi ismini yaz. Niye Ahmet Kaya’nın ismini yazıyorsun. Tamam ondan faydalanacaksın ekmek yiyeceksin biz buna bir şey demiyoruz. Ama istismar da etmemek lazım. Ayrıca Selman arkadaşa teşekkür ediyorum. Çünkü bize ev sahipliği yaptı. Bizi kendi evimizdeymiş gibi htirdi. Bir teşekkürüm daha var Selman’a. Benim olmadığım yerde o Ahmet’i yaşatıyor ve güzelde söylüyor. Onun için teşekkür ediyorum Selman kardeşime” dedi.

‘AHMET KAYA’NIN ÇEKTİĞİ ACILARI BÜTÜN AİLE ÇEKTİ’

3’üncü Geleneksel Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu Vefa Gecesini düzenleyen MANCU Sanat Merkezi işletmecisi Muhammed Ancu: “Bu sene 3’üncüsünü yapıyoruz. Artık bunu geleneksel hale getirdik. Biz buna artık 3’üncü Geleneksel Ahmet Kaya Gecesi diyoruz. Tabi ben Yusuf Hayaloğlu’nu da ekledim böyle bir geceye. Çünkü Ahmet Kaya’nın şarkılarının çoğunun sözleri Yusuf Hayaloğlu’na aittir. Bu geceye anma demedim, vefa dedim bu yüzden. Bu hepimizin borcudur. Çünkü hepimiz onun şarkıları dinliyoruz, onun şarkıları ile büyüdük. O şarkılarda anlatılan kardeşlik, sevgi dolu şeylerle büyüdük biz. Bu yüzden bunun bir borcumuz olduğunu düşündüğüm için Batman’da böyle bir şey başlatmak istedim özellikle. Çünkü kültürel anlamda çok hızlı ilerleyemiyoruz. Bu tarz projeler hem Batman’ı tanıtmak adına hem de Batman’daki sanatçıları tanıtmak adına çok büyük bir imkandır, çok büyük bir platformdur. Bu yüzden bende bunu geleneksel hale getirip 4’ünü 5’ini ömrüm yettiğince yapmaya devam edeceğim. Çünkü Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu’nun bendeki yeri çok çok farklıdır. Ahmet Kaya’nın bir sözü vardı; ben öldükten sonra değil şimdi anlaşılmak istiyorum. Bu Kaya ailesinin hepsi için geçerli. Kaya ailesinin hepsi büyük bir mücadele verdi. Ahmet Kaya’nın çektiği acıları bütün aile çekti. Bu yüzden Kaya ailesi benim için çok çok önemlidir. Bu 3’üncü programda da onur konuğumuz Mustafa Kaya’yı davet ettik ve sağ olsun kırmadı geldi” ifadelerinde bulundu.

‘AHMET KAYA, YAŞAM TARZIMDIR’

Batmanlı yerel sanatçı olarak ‘3. Geleneksel Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu Vefa Gecesi’nde sahne alan Selman Tunç ise: “Ahmet Kaya’yı biraz bilindikten sonra dinleyen insanlardan biri olmadığım için dolayısıyla daha ilkokul yıllarımda Ahmet Kaya’yı dinlediği için benim yaşamımın, hayatımın bir tarzıdır. Çünkü sesini daha sekiz dokuz yaşlarında kulağımda duydum ve şarkıları her zaman büyük bir içtenlikle okumaya çalıştım ve okumaya da hala devam ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ahmet, Kaya, Batman’da, anıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ahmet Kaya Batman’da anıldı
Ahmet Kaya Batman’da anıldı
Ahmet Kaya Batman’da anıldı
Ahmet Kaya Batman’da anıldı
Ahmet Kaya Batman’da anıldı
Ahmet Kaya Batman’da anıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı