Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 13:06 Bu haber 2465 kez okundu
 
AİLE HEKİMLERİNE KRONİK HASTALIKLAR İZLEMİ EĞİTİMİ YAPILDI
İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından bulaşıcı olmayan hastalıklar, risk faktörlerinin önlenmesi ve kontrolü çalışmaları kapsamında toplumsal farkındalığı arttırmak, kalp ve damar hastalıklarının erken tanısını sağlayarak ve tedavi standartlarını oluşturarak hastalık yükünü azaltmak amacıyla Birinci Basamakta Aile Hekimlerine Yönelik Kronik Hastalıklar İzlemi Eğitimi (kardiyovasküler risk değerlendirmesi ve hipertansiyon)yapıldı.
SAĞLIK Haberi
AİLE HEKİMLERİNE KRONİK HASTALIKLAR İZLEMİ EĞİTİMİ YAPILDI

 

Önemli başlıklar ele alındı

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Uğur Karabat’ın açılış konuşmasıyla başlayan eğitim, Dicle Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığından Doç. Dr.Mehmet Ata Akıl tarafından verildi. Kronik hastalıklar, risk faktörlerinin önemi ve izlemi süreci hipertansiyon tanımı ve epidemiyolojisi, kan basıncı ölçümü ve değerlendirmesi, hipertansiyonda anamnez, fizik muayene ve laboratuvar tetkikleri, hipertansif hastalarda tedavi algoritması, kardiyovasküler hastalıklar, risk faktörleri ve modelleri konularında sunum yapıldı.
Eğitimde, kronik hastalıklar ve risk faktörlerine yönelik önleme, kontrol programlarının faaliyetleri ile toplumun bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleri konusunda farkındalığı arttırılmasının bireylerin sağlıklı yaşam kültürünü benimsemelerinin hedeflendiği bildirildi. 2019 yılından itibaren birinci basamakta kronik hastalıklar izlemi başlatılması planlanmakta olup, aile hekimlerince kronik hastalıklar sürecinin doğru yürütülmesi ve ülke genelinde standart ve nitelikli hizmet sunumunun sağlanması amacıyla aile hekimlerine eğitim verilerek katılımcılara eğitim sonunda katılım belgeleri verildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AİLE, HEKİMLERİNE, KRONİK, HASTALIKLAR, İZLEMİ, EĞİTİMİ, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı