Haber Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 14:05 Bu haber 5899 kez okundu
 
Akciğer Hastalıkları
Medical Park Batman Hastanesi Göğüs Hastalıkları Yard. Doç. Dr. Hüseyin Arpağ Akciğer Hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi
SAĞLIK Haberi
Akciğer Hastalıkları

Akciğer hastalıkları, kalp ve damar sisteminde meydana gelen hastalıklardan sonra insan hayatını ciddi anlamda tehlikeye sokan sağlık problemleri arasında 2. Sırada yer almaktadır. Akciğer hastalıklarının bu denli ön plana çıkmasında rol oynayan birinci etken sigara tüketimidir.

Akciğerde oluşan önemli hastalıklar:

Akciğerde oluşan hastalıklar arasında bazıları önem dereceleri diğerlerine oranla daha yüksek olduğu için ön plana çıkmaktadırlar.

Lejyoner hastalığı: Legionella bakterisinin yol açtığı akciğer hastalıklarındandır. Bu bakteri nemli ortamlarda yaşar. Bu özellik bakterinin klima sistemlerinde de yaşayabilmesine olanak vermektedir. Klima sistemlerinden önce ortama sonra insanların akciğerine nefes alıp verme sırasında yerleşmekte ve hastalığa yol açmaktadır.

Plörezi: Bu hastalık akciğeri içten ve dıştan saran zar arasındaki sıvı birikimiyle oluşan akciğer hastalıklarındandır. Göğsün yan tarafında batma şeklinde bir ağrıya neden olmaktadır.

Akciğer kanseri: Erkeklerde en çok görülen akciğer hastalıklarından biridir. Kadınlarda da artan sigara kullanımı bu hastalığı tetiklemektedir.

Pnömoni: Zatürre adıyla tanımlanan akciğer hastalıklarından biridir. Tıp dilindeki adı ile pnömoni bakteri, bazı parazit ve viral yollarla oluşmaktadır. İçleri serum sıvısı ve iltihaplı hücreler ile dolan alveollerin asıl işlevlerini yerine getirememeleri ile meydana gelmektedir.

Akciğer hastalıklarından olan zatürre solunum yetmezliğine yol açabilmektedir.

Akciğer embolisi: Bu hastalık, akciğer atardamarı yada akciğer atardamarının kollarından biri ile birkaçının kan pıhtısı ile tıkanması sonucu meydana gelmektedir. Nedeni bacaklardaki veya baldırlardaki atardamarlarda oluşan pıhtının dolaşıma katılması akciğer hastalıklarından emboliyi oluşturmasıdır.

Doğumsal olarak oluşabilen akciğer hastalıkları, örneğin göğüs kafesinde doğuştan gelen bozukluk problemleri

Köpek kisti adı verilen hidatik kist

Göğüs duvarında oluşan tümörler

Akciğer zarında oluşabilen iltihaplanmalar

Doğumdan gelen göğüs duvarındaki şekil bozuklukları

 

Akciğer hastalıklarına karşı alınabilecek koruyucu önlemler:

Sigara içilmemeli ya da sigara içmiyorsanız sigara içilen yerlerde fazla durmamalısınız

Uyuşturucunun her türü kullanılmamalı

Çocukların aşıları aşı takvimine uyularak düzenli olarak yapılmalıdır

Çevre kirliliğine yer verilmemeli çünkü çevrenin kirlenmesi havanın da kirlenmesi demektir

Öksürük, ateş ve balgam atılması gibi akciğer hastalıklarının belirtileri varsa mutlaka konuda uzman bir hekime danışılmalıdır

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi akciğer hastalıklarını tamamen ortadan kaldırmasa bile önemli ölçüde akciğer hastalıklarına yol açan nedenlerden risk azalması sağlamaktadır. Görüldüğü gibi akciğer hastalıklarına yol açan nedenlerin önemli sayılabilecek çoğunluktaki kısmı kişinin yaşam tarzına ve akciğer sağlığına verilen önem derecesine göre ortaya çıkabilmektedir. Hiçbir neden yokken bile akciğer hastalıklarına karşı en az yılda bir kere doktor muayenesi yaptırmanın önemine dikkat çeken uzmanlar, hastalıklarda erken tanının son derece büyük önem taşıdığını belirtmekteler. Akciğer hastalıklarının en büyük oluşum nedeni olarak gösterilen sigaradan mutlaka uzak durulması gerektiği ısrarla belirtilmektedir.

                                                           

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akciğer, Hastalıkları,
Yorumlar
Haber Yazılımı