Haber Detayı
27 Eylül 2017 - Çarşamba 12:49 Bu haber 3085 kez okundu
 
ANIZ YANGINLARI HALK SAĞLIĞINI CİDDİ ŞEKİLDE TEHDİT EDİYOR
İl Sağlık Müdürü Dr. İhsan Bodakçi anız yangınlarıyla ilgili açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
ANIZ YANGINLARI HALK SAĞLIĞINI CİDDİ ŞEKİLDE TEHDİT EDİYOR

 

 Bodakçi açıklamasında şunları söyledi: “Özellikle sonbahar mevsiminde ilimizin büyük sorunlarından biri olan anız yangınlarının çevre ve insan sağlığına verdiği zararlar bu yılda halk sağlığını ciddi biçimde tehdit etmiş durumda. Batman İl Sağlık Müdürlüğü olarak bu konuya dikkat çekmek istedik.

Anız yakılması ile oluşan sera gazı içerikli duman ve oluşan kül rüzgarı etkisiyle özellikle çocuk ve yaşlıların solunum yollarında tıkanmalara neden olur. Astımı, bronşiti ve Kronik Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda bu durum daha da ağır sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Solunum yolunu tıkayan partiküller bu tip hastaların ölümüne bile sebebiyet verebilmektedir. Kaldı ki sağlıklı bireylerin de bu yangınlardan ciddi bir şekilde etkilendiği ortaya çıkmaktadır.

Anız yakmanın başka tehlikeleri arasında ise yoldan geçen arabaların görüş mesafesini azaltarak ölümcül kazalara sebep olmasıdır. İlimizde anız yangınlarının etkisiyle özellikle de çocuk, yaşlı ve solunum yolu hastaları başta olmak üzere insanlarımız adeta nefes alamaz duruma gelmektedir. Son bir ayda yaşanan anız yangınları nedeniyle Bölge Devlet Hastanesi ve özel hastanelere solunum ve benzeri şikayetlerle başvuran vatandaşlarımızın sayısında büyük artış görülmekte ve ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığı belirtilmektedir. Anız yangınlarından etkilenen vatandaşlarımızın en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri ve ilgili uzman hekimde tedavi olmalarını önermekteyiz.

Batman İl Sağlık Müdürlüğü olarak, anız yakmanın insan sağlığını ve çevreyi ciddi biçimde olumsuz etkilediği için tarımla geçimini sağlayan vatandaşlarımızın yasalara uygun davranmasını ve asıl servetimiz olan insan sağlığını tehlikeye düşürmeme konusundan daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ANIZ, YANGINLARI, HALK, SAĞLIĞINI, CİDDİ, ŞEKİLDE, TEHDİT, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı