Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 13:44 Bu haber 2138 kez okundu
 
Batman’da 94 bin 106 kişi sigortalı çalışıyor
Batman’da 94 bin 106 kişi sigortalı çalışıyor
GÜNDEM Haberi
Batman’da 94 bin 106 kişi sigortalı çalışıyor

 

Batman SGK İl Müdürü Alaettin Ökten, Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı. Ökten’in açıklaması şöyle “Kurumumuz Türkiye’nin dört bir yanında 81 İl Müdürlüğü ve 509 Sosyal Güvenlik Merkezi’nde toplam 28 bin personel ile hizmet vermektedir. Birçok hizmetimizi de aynı e-devlet uygulamasına taşıyıp vatandaşımız için daha erişilebilir bir sistem kurarak sıra beklemeye son verdik. Kişinin doğumundan ölümüne, hatta ölümden sonra hak sahiplerinin yanında yer alan bir Kurum olduk. 2008 öncesi temelleri atılmaya başlanan reform ile sosyal güvenlik kuruluşlarında, norm ve standart birliği sağlanmış, uluslararası sözleşmeler ve sosyal güvenliğin temel ilkeleri çerçevesinde bütünleştirilmiş bir sosyal güvenlik ağı kurulmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu, etkin idari ve mali yapısı, güçlü teknolojik alt yapısı, bilgi teknolojisinin yoğun kullanıldığı, muhasebe sistemleri, modern tekniklerle yönetilen toplumun tüm kesimine hizmet eden bir kurum olmuştur.

EN İYİ HİZMETİ SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kuruluşundan itibaren kendini her anlamda sürekli olarak güncelleyen, çağın gereklerine ayak uyduran, teknolojiyi yakından takip eden bir kurum olarak vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmaya çalışmaktayız. Bu kapsamda yaptığımız vatandaş odaklı çalışmalar sonucunda hastane, eczane ve maaş sıralarında beklemeye son verdik. Bütün vatandaşlarımıza eşit şartlarda hizmet sunarak daha önce yaşanan ayrımcılıkları ortadan kaldırdık. Düzenlediğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile vatandaşlarımızın sosyal güvenlik alanında bilinçlendirilmesini sağladık. Bu kapsamda; 2008 yılında gerçekleştirdiğimiz reform ile sosyal güvenlik sistemi için bir zihniyet değişimi olmuş ve sistem sürekli olarak günün ihtiyaçlarına göre revize edilmiştir. 

EMEKLİLERE HER İKİ BAYRAMDA DA BİN TL ÖDEME YAPILACAK

Emekli aylılarında artış yapılmış, kurumumuzdan sürekli iş göremezlik geliri, yaşlılık aylığı, malullük aylığı ve ölüm aylığı alanlar ile bedeli hazine tarafından karşılanmak suretiyle Kurumca aylık ödemesi yapılanlara her iki dini Bayramlarımızda 1.000’TL Bayram İkramiyesi ödemesi yapılacaktır. Ödeme güçlüğü çeken tüm sigortalılarımız için borçların yapılandırılması gibi toplumun her kesimini ilgilendiren önemli adımlar atılmıştır.

94 BİN 106 KİŞİ SİGORTALI

Kurumumuz; daha etkin, verimli, hızlı hizmet sunmak ve vatandaş odaklı hizmeti ön planda tutan anlayışı gereği ilçelerde de teşkilatlanarak hizmeti vatandaşın ayağına götürmeyi ilke edinmiştir. İlimizde genel olarak baktığımızda; 2017 yılı ilimiz nüfusunun 585.252 olduğu, Sosyal Güvenlik kapsamında toplamda 94.106 kişinin çalıştığı (16,08), 35.125 kişi emekli maaşı aldığı (6), 176.787 (30,20) kişinin GSS kapsamında gelir testi yaptırdığı, sosyal güvenlik kapsamına giren kişi sayısının 566.593 olduğu, bununda nüfusun tamamı sosyal güvenlik kapsamına alındığı görülmektedir.  Vatandaşlarımızda sosyal güvenlik bilincinin oluşması ve gelişmesi için bütün kamu kurum ve kuruluşlarından ve sivil toplum kuruluşlarından da destek beklemekteyiz. Çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında + İstihdama katkı sağlamak için 2017 yılında işveren ziyaretleri geçekleştirilmiş olup + istihdam için koyduğumuz 4.000 hedefi 7.944 artı sigortalı istihdam ile hedefimizin 200’ünü yakalamış bulunmaktayız. 2018 yılı için çalışmalarımız aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir.

ÖĞRENCİLERE SGK BİLİNCİ EĞİTİMİ VERİYORUZ

Her sene okullarda Lise Son sınıf öğrencilerine Sosyal Güvenlik Bilinci eğitimi düzenleyerek ve İlkokul çağındaki öğrencilere kitap dağıtarak öğrencilere Sosyal Güvenlik Bilinci kültürü kazandırmaya çalışmaktayız. Kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması için atılan adımlar sonucunda kayıp ve kaçakların önlenmesi, sağlık giderlerinin kontrol altına alınması, hizmetlerin yerinde verilmesi, sosyal taraflarla diyaloğun geliştirilmesi ve tüm vatandaşlarımıza etkin ve verimli hizmetler sunulmasında hiç kuşkusuz reformun uygulamasındaki karalığımızın büyük etkisi vardır. Tüm bu olumlu gelişmeler, vatandaşlarımızın nezdinde, Kurumumuz sosyal devletin sosyal güvenliği konumuna taşımıştır.

28 BİN PERSONEL HİZMET VERİYOR

Merkez ve taşra teşkilatında hizmet veren 28 bin personeli ile başarıdan başarıya koşan Kurumumuz; ekip çalışması ile nelerin başarabileceğinin en güzel örneklerden birini teşkil etmektedir. Vatandaşlarımıza verdiğimiz hizmetlerin kalitesinin çalışanlarımızın huzur ve moralinden geçtiğini bir kez daha vurgulamak isterim. Bir başarı öyküsü olarak nitelendirilebilecek çalışmaların hayata geçmesinde en önemli unsurun, çok değerli kurum çalışanlarımızın olduğuna inanıyorum. Bu bağlamda, çalışma arkadaşlarımın başarıya olan inançlarını ve gösterdikleri üstün çabayı kurumsal başarımızın temeli olarak görülüyor ve bu vesileyle çalışma arkadaşlarımın ve bütün vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını kutluyor saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Batman’da, 94, bin, 106, kişi, sigortalı, çalışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı