Haber Detayı
15 Aralık 2019 - Pazar 15:12 Bu haber 1550 kez okundu
 
Kış aylarında cilt bakımı
Batman Medikal Park Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman Bağlam, kış aylarında cilt sağlığı için özel bir ilgi gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Kış aylarında cilt bakımı

Kış aylarında cildimiz birçok olumsuz faktörle karşılaşır. Bunlar kuru hava, sıfırın altına düşebilen hava sıcaklığı, rüzgâr, yünlü ve sentetik giysiler, kapalı ortamlarda aşırı ısı ve nemin azalması olarak sayılabilir. Bundan dolayı cildimiz için kış aylarında özel bir ilgi gereklidir. Kış döneminde vücudumuzun açıkta kalan el ve yüz gibi bölgelerinde kuruluk, kabuklanma ve kızarıklık daha sık gözlenirken, vücudun kapalı bölgelerinde ise yünlü ve sentetik giysilere bağlı egzamayı sıkça görmekteyiz. Alınacak bazı önlemlerle bu problemlerin oluşması büyük oranda önlenebilir. Kış aylarında cildimizin nemlendirici ihtiyacı artar. Özellikle banyo sonrası uygun nemlendiricilerin sürülmesi daha etkili olacaktır. Bazı temizlik ürünleri kışın zaten kuru olan cildimizi daha da kurutabilir. Bu yüzden krem ya da yağlı sabunlar tercih edilmelidir. Eğer kullanılacaksa parfüm deri üzerine değil giysilere sıkılmalıdır. Güneş koruyucularına devam edilmesi gereklidir. Özellikle ev kadınlarında kışın sıklığı artan önemli bir problem, ellerde kuruluk ve egzamadır. Bu nedenle vazelin, gliserin gibi içeren nemlendiriciler sıkça uygulanmalı ve ev işleri yapılırken eldiven kullanılmalıdır. Kış aylarında giyilen kalın çoraplar ve botlar nedeniyle ayaklarda mantar görülebilir. Kış mevsiminde pamuklu çoraplar tercih edilmeli ve ayaklar kuru tutulmalıdır. Kıştan en çok etkilenen bölgelerden biri de dudaktır. Dudaklarda kuruma, çatlama ve yarıklar sıkça görülür. Bu yüzden uygun dudak bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Kış ayları aynı zamanda yazın yapmaya çekindiğimiz kimyasal peeling ve lazer gibi işlemler için uygun aylardır. Bu nedenle yüzünde leke, sivilce izleri olan veya yüz gençleştirme isteyen hastalarımız bu ayları değerlendirebilirler.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Kış, aylarında, cilt, bakımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı