Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 16:25 Bu haber 1215 kez okundu
 
17 BARO BAŞKANI HASANKEYF’TEYDİ
Hasankeyf’te bir araya gelen 17 kentin baro başkanları, tarihin yok edilmemesi için Ilısu Baraj Projesi’nden vazgeçme çağrısında bulundu.
GÜNDEM Haberi
17 BARO BAŞKANI HASANKEYF’TEYDİ

 

 

Aydın, Antalya, İzmir, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, Diyarbakır, Bursa, Bitlis, Şanlıurfa, Şırnak, Ağrı, Bingöl, Mardin, Tunceli, Muş ve Siirt Baro Başkanları ve avukatların katılımıyla Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin Ilısu Baraj gölü suları altında kalmaması için basın açıklaması yaptı. Batman Barosu’nun çağrısıyla Hasankeyf Seyir Terası’nda yapılan açıklamada, “Tarihi yaşatalım insanlığı yaşatalım Hasankeyf'i yaşatalım” ve “Bırakın Dicle özgür aksın” yazıl pankartlar açıldı.

'SÖZLEŞMELERE UYULMAMIŞTIR'

17 baro adına açıklama yapan Batman Barosu Başkanı Abdulhamit Çakan, Hasankeyf'in kurtarılabilir ve yaşatılabilir olduğunu dile getirerek, Hasankeyf'in binlerce yıldır kesintisiz bir şekilde insan yaşamına ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Türkiye'nin Ortaçağ’a ait bütünlüğünü koruyan tek tarihi alan olduğuna vurgu yapan Çakan, 1978 yılında sit alanı ilan edilmesine rağmen gerekli kazıların yapılarak sonraki nesillere bırakılması için ise hiçbir işlemin yapılmadığını söyledi. Kazı uzmanları tarafından 70 yıla yakın bir çalışmanın gerekli olduğunun belirtildiğini dile getiren Çakan, “Tüm bunlar bilinmesine rağmen ömrü 50 yıl olabilecek Ilısu Barajı ve HES projesine feda edilmek isteniyor. Ilısu yapılırken ulusal ve uluslararası hiçbir sözleşmeye uyulmamıştır. En basitinden ÇED raporu dahi bulunmamaktadır” dedi. Çakan'ın ardından batı illerinden gelen baro başkanları da kısa konuşmalar yaparak, Hasankeyf'in yok edilmemesi için baraj projesinden vazgeçme çağrısında bulundu.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: BATMAN 17 BARO BAŞKANI HASANKEYF’TEYDİ
Yorumlar
Haber Yazılımı