Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 12:47
 
610 yıllık cami 3 parça halinde taşınacak
610 yıllık cami 3 parça halinde taşınacak
KÜLTÜR Haberi
610 yıllık cami 3 parça halinde taşınacak

 

Ilısu Baraj Gülü projesi kapsamında Hasankeyf’te bulunan tarihi yapıların taşınma işlemlerinde sona doğru gelindi. 6 tarihi yapının taşınma işlemleri tamamlanırken şimdide sıra 610 yıllık Er-Rızk Cami’sine geldi.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) vizyonu olan Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserleri baraj gölü sahasından çıkarma çalışmaları işlemlerinde sona doğru gelindi.

Türkiye'de geçen yıl ilk defa uygulanan projeyle Zeynel Bey Türbesi'nin baraj gölü alanından çıkarılarak Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na götürülmesinin ardından Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Orta Kapı, Kızlar (Eyyubi) Camisi Doğu ve Batı Bloku, Kızlar (Eyyubi) Camisi Kuzey ve Güney Duvarı, Süleyman Han Camisi külliyesi, Süleyman Han Camisi külliyesi başarılı bir şekilde taşındı. Taşınabilir eserlerin en sonu olan 610 yıllık Er-Rızk Cami için süreç başladı.

Ağırlığı yaklaşık bin 700 ton olan caminin kaldırılması 3 aşamada gerçekleştirilecek. İlk aşamada 1,7 metrelik, ikinci aşamada 1,7 metrelik ve son aşamada 1,2 metrelik kısmın kaldırılması planlanırken, birinci aşamanın kaldırma işlemlerine başlanıldı. Kaldırma işlemlerinin 15 günde tamamlanması hedefleniyor. Böylelikle taş taş söküldükten sonra taşıma işlemleri tamamlanan Er-Rızk Camii minaresinin ardından taşınacak olan caminin diğer parçalarıyla birlikte minare yeni yerleşim alanında 610 yıl sonra tekrar inşa edilecek.

HASANKEYF AÇIK HAVA MÜZESİ HALİNE GETİRİLDİ

Söz konusu çalışmalar neticesinde Ilısu Barajı göl alanından etkilenmeyecek Hasankeyf Yukarı Şehir yeniden düzenlenerek açık hava müzesi haline getirildi. Taşınan veya taşınacak eserlerdeki işlemlerin tamamlanmasıyla Hasankeyf'in ülkenin en güzel turizm merkezlerinden biri haline getirilmesi amaçlanıyor. Böylece, yurt dışı ve yurt içinden ziyarete geleceklerin, başta Batman olmak üzere, çevre illerin gelişimine katkı sağlamaları hedefleniyor.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman,haber 610 yıllık cami 3 parça halinde taşınacak
Yorumlar
Haber Yazılımı