Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 10:30 Bu haber 2887 kez okundu
 
630 yıllık Kızlar Cami restorasyon çalışmalarında sona doğru
Ilısu Baraj suları altına kalacak olan Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te taşınan eserlerin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Yerinden sökülen 630 yıllık Kızlar Cami'nin, yeni yerine restorasyon çalışmalarında sona doğru geldi.
GÜNDEM Haberi
630 yıllık Kızlar Cami restorasyon çalışmalarında sona doğru

 

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında 12 Mayıs 2017 yılında ilk olarak Zeynel Bey Türbesi taşındı. Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasının ardından Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Eyyubi (Kızlar) Camisi, Sultan Süleyman Külliye kapısı (Taçkapı), Çeşmesi ile Minaresi ve Er-Rızk Cami Minaresi taş taş sökülerek taşındı. 

Tur rehberi Çetin Yıldırımer ,”Hepimizin bildiği üzere Hasankeyf Ilısu Barajı projesi ile karşı karşıya ve sona doğru gelindi. Temmuz ayından itibaren su tutulmaya başlanmıştı 75 kilometre aşağıda olan barajının olduğu yerde kısmen köyler su altında kaldı. Projelerin bitiş tarihi şubatta öngörülüyor, 8 ekimden itibaren yeni yol, yeni köprü faaliyete geçirileceği planlanılıyor. Taşınan 7 tarihi yapılardan da restorasyon çalışmalarının sonuna doğru gelindi. Eyyübi kızlar camisi, sultan Süleyman koç camisi, minaresi, el-rızık camisi, kale kapısı, efsunlu kapısı, imam Abdullah türbesi, hamam, Zeynel Bey türbesi olsun bunların hepsi arkeopark dediğimiz alanda toplanıyor, bütün yapılar onu etrafından konuşlandırılmış. Zaten küçük bir köprü var arada bu taraftan taşınan yapılar bu tarafa öbür taraftan yapılan yapılar köprünün öbür tarafına konuşlandırıldı. Yeni yerleşim yeri de ziyaretçi akımına uğradı dolayısıyla bütün turlar şu an Zeynel Bey Türbesini ziyaret ediyor. Öbür yapılar da bittikten sonra umuyoruz ki bütün ziyaretçiler tekrardan Hasankeyf’e gelir” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman630 yıllık Kızlar Cami restorasyon çalışmalarında sona doğru
Yorumlar
Haber Yazılımı