Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 18:25 Bu haber 2972 kez okundu
 
Batman'da kurumların ilgisizliği 16 okulu iptal ettirdi
Ak Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir’in girişimleri sonucu ihale aşamasına gelen okul projeleri, Özel İdare ve Milli Eğitim Müdürlüğünün işgüzarlığı yüzünden iptal edildi.
GÜNDEM Haberi
 Batman'da kurumların ilgisizliği 16 okulu iptal ettirdi

 

 

Hazineden 58 Milyon 750 bin TL bütçe ayrılarak Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından yapılacak olan Sason’da 3, Kozluk’ta 2, Beşiri’de 2 ve kent merkezinde 7 olmak üzere 14 okul inşaatının ihalesi idarecilerin sorumsuzluğu yüzünden iptal edilirken iki okulun ise onayda olduğu öğrenildi.

2018 YILINDA BU OKULLARA ÖDENEK AYRILDI

Batman Olay Gazetesinin edindiği bilgilere göre, 2018 yılında bu okullara ödenek ayrıldı. Okul için ayrılan ödenek geldi. Ama idareciler ihaleleri geç çıkardı diye paralar geri 2019 yılına aktarıldı. Sonrada ihale yapıldı. İyi kırımlara işler ihale edildi. 6 ay boyunca sonuçlanmayan ihale ise iptal edildi. İhalelerin iptal edilmesinin nedeni ise ne Özel İdare ne de Milli Eğitim Müdürlüğünün bu konu üzerinde hassasiyet göstermemesinden kaynaklandığı öğrenildi. Bu nedenden dolayı da okullara ayrılan ödenek hazineye geri aktarıldı.  Batmanlılar ise bu sorumsuzluğun Batman’a ve Batman eğitimine bir darbe olduğunu belirtti.

MİLLETVEKİLİ ÖZDEMİR GAZETEMİZE KONUŞTU

Ak Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir konu hakkında gazetemize açıklamada bulundu. Özdemir: “Tasarruf tedbirleri çıkmadan önceki süreç ile çıktıktan sonraki süreç arasında bir farklılık oluştu. Bu da yatırımlara ilişkin tasarruf tedbirleri ile ilgili eğer bir işin ihale bütçe ödeneği hazır değilse ihale dilip sözleşme yapılmamışsa bu işlerin aciliyeti yok demektir.  Dolayısıyla yarım kalan sözleşmesi yapılıp mütteahidi beli olan, yer tespiti yapılan, alan vatandaşların da bu işlerin devam etmesi yönünde bütçe ayrılmıştı. O bütçe, ödeneklerle ilgili hafif sıkıntılar vardı. Onların giderilmesiyle ilgili yarım kalan okullarımızla ilgili parayla bütçeyi gönderecekler.  Ama tabi bu tasarruf tedbirleri kararı çıkmadan önce eğer bir kağıt üzerinde bir ödenek hazırlanmışsa ve o işler bitmemişse nihayete ermemişse dolayısıyla hazine onu olduğu gibi kendi bünyesine çekmiştir” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman Batman'da kurumların ilgisizliği 16 okulu iptal ettirdi
Yorumlar
Haber Yazılımı