Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 16:03 Bu haber 1340 kez okundu
 
Bebeklerde Diş Çıkarma
Batman Medical Park Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın “Bebeklerde Diş Çıkarma” ile ilgili ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.
SAĞLIK Haberi
Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerin en çok ağladığı, annelerin de en çok endişe ettiği konulardan birinin diş çıkarma dönemleri olduğunu belirten Dr. Taşkın, “İlk diş! Miniğinin sürekli diş yerlerini kaşıyor ve acı çekiyor. Bütün bu belirtiler, bebeğinin diş çıkarma döneminin geldiğine işarettir.

Çoğu bebek diş çıkarmaya 4 ile 7 ay arasında başlar. Erken gelişen bebekler 3 aydan itibaren diş çıkarmaya başlayabilirken, bazı bebekler bir yaşına kadar hiç diş çıkaramayabilir. Genellikle bebekler ilk olarak alt ön dişlerini çıkarır. Bunu üst ön dişler izler. Çocuklar 3 yaşına kadar süt dişlerini tamamlamış olur. Genellikle 6 yaş civarı süt dişleri düşer ve kalıcı dişler çıkmaya başlar.

Diş çıkarma birçok sağlık problemine de sebep olur. Diş çıkarma ateşe, ishale, soğuk algınlığına, öksürüğe ya da kulak enfeksiyonlarına sebep olmamaktadır.

Diş çıkarma aşağıdaki problemlere sebep olabilir:

• Aşırı ısırma

• Gereğinden fazla salya salgılama

• Parmak emme

• Sinirlilik

• İştahsızlık

Diş çıkarma sürecini hızlandırmak elbette ki mümkün değil. Fakat bu süreci bebeğin için kolaylaştırabilirsin. Bebeğine çiğneyebileceği soğuk bir şeyler vermek dişlerini rahatlatabilir. Uyku zamanı diş çıkarma sürecinde en zorlayıcı dönemdir” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman, haber
Yorumlar
Haber Yazılımı