Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 15:34 Bu haber 1577 kez okundu
 
Beslenme kalp sağlığını etkiliyor
Batman Medical Park Hastanesi Kardiyoloji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Osman Turak ‘29 Eylül Dünya Kalp Günü’ nedeniyle açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
Beslenme kalp sağlığını etkiliyor

 

’29 Eylül Dünya Kalp Günü’ dolayısı ile açıklamada bulanan Dr. Turak, “İlk defa 2000 yılında kutlanmaya başlayan dünya kalp günü, dünya kalp federasyonu ve üye kuruluşlar tarafından düzenli olarak kutlanan bir “ Farkındalık “ günüdür. Bu vesileyle tüm dünyada en ölümlü hastalık olan kalp damar hastalıkları ve inmenin önlenebilmesi için yaşam tarzı düzenlemeleri konusunda toplumun bilinçlenmesi amaçlanmıştır. Sadece Türkiye’de her yıl 300 bin kalp krizi ve buna bağlı 125 bin ölüm vakası görülmektedir ki bu da bir olimpiyat stadını 2 kez dolduracak sayı demektir. Kalp Damar Hastalıkları yaşam tarzı, özellikle sigara, sağlıksız besleneme, hareketsiz yaşam ve psikososyal stres ile yakından ilişkilidir. Dünya Sağlık Örgütü uygun yaşam tarzı değişiklikleri ve düzeltilebilir risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 75’inin önlenebileceğini vurgulamaktadır.

‘TÜRKİYE’DE YILDA 300 BİN KİŞİ KRİZ GEÇİRİYOR’

Kalp damar hastalıkları, inmeyi önlemek veya geciktirmek ve bu hastalığa yol açan nedenleri ortadan kaldırmak, çocukluktan itibaren başlayan sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ve kalp dostu beslenme ile mümkün olduğunu belirten Doç. Dr. Osman Turak, “Akdeniz Tipi Diyet dediğimiz zeytinyağı, sebze, meyve, balık ve kuruyemişten zengin besinlerin kalp sağlığına olumu etkilerini gösteren birçok çalışma vardır. Bu ülkemiz insanı için en yararlı beslenme tarzıdır. Sağlıklı beslenme için; İşlenmemiş tahıllar, baklagiller, az yağlı süt ürünleri, deniz ürünleri, fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler soframızda yer almalı, kırmızı et tüketimi ve doymuş yağlar azaltılmalı, zeytinyağı ve diğer sıvı yağlara daha fazla yer verilmeli; şekerli içecekler, şekerli ve unlu hazır besinler ve işlenmiş karbonhidratlardan uzak durulmalı, “kolesterol zararlı değildir” yalanına inanılmamalıdır. Kolesterol tartışması, ezber bozan bir yaklaşımdan, halkımızın sağlığını tehdit eden bir yaklaşım haline dönüşmüştür. Kan kolesterol yüksekliğinin, tıpkı kan şekeri yüksekliği, kan basıncı yüksekliği gibi zararlı olduğu bilimsel bir gerçektir ve tedavi edilmelidir. Özellikle yukarıda sayılan risk faktörlerine ek olarak ailede kalp hastalığına yatkınlık durumu eşlik ediyorsa mutlaka bir uzman görüşüne başvurulması önerilmektedir” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman Beslenme kalp sağlığını etkiliyor
Yorumlar
Haber Yazılımı