Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 15:42 Bu haber 3253 kez okundu
 
Ekmek üreterek geçimlerini sağlıyorlar
Batman’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çalışan emekçi kadınların yaşam mücadelesi yürekleri burkuyor. Farklı yaşam hikayelerine sahip kadınların ürettiği tandır ekmekleri, Batman’daki marketlere ulaştırılarak gelir elde edilmeye çalışılıyor.
YAŞAM Haberi
Ekmek üreterek geçimlerini sağlıyorlar

 

Batman’da yoksullukla mücadele eden kadınlar ev ekonomilerine destek olmak için sabah erken saatlerde yollara koyuluyor. Batman Engelsiz Yaşam Derneği bünyesinde ekmek üreten Fehime Kılıç isimli kadın, maddi durumunun olmadığını ve hatta kimi zamanlar çocuklarının okula aç gittiğini söyledi.

Dernek çatısı altında evlerine gelir getirmek için çalışan kadınlardan Koçer Orak, “Burada hamur ve ekmek yapıyorum. Eşimi beş buçuk yıl önce kaybettim. 5 çocuğum var, ortanca olan cezaevinde, küçük olan lise 1 öğrencisi, büyükleri üniversite okuyor. Ben yetişemiyorum. Bize yardımcı olanlardan Allah razı olsun. Çocuklarımın psikopatlara takılmasını istemiyorum ve yeter ki okul okusunlar. Çocuklarıma hem anne hem de baba görevi yapıyorum. Sabah 06.00’da geliyorum, akşam altıya kadar 25 TL alıyorum. Çocuklarım için çalışıyorum” dedi.

‘Engel tanımadan başarıyorum’

Eşi ile birlikte engelli olan ve ev ekonomisine destek olmak isteyen emekçi kadınlardan Mevlüde Teymur ise şunları söyledi, “Sabah saat 08.00’da geliyorum ve ekmekleri çıkarttığımız gibi marketlere dağıtıyorum. Hesaba bakıyorum, elemanların işlerine bakıyorum. Marketlerimiz günlük ne kadar ekmek istiyorsa ben götürüyorum aracımla. Engelliyim, engel tanımadan başarıyorum, kendi çabalarımla uğraşıyorum. Eşim de engelli ve ona da destek çıkıyorum. Hem kendimi hem de eşimi kimseye muhtaç ettirmeden gelirimizi sağlıyoruz.”

‘Yazın evimizde yılanlar ve akrepler oluyor’

Evlerinin durumu içler acısı durumda olan ekmek üreticilerinden Fehime Kılıç, yağmur yağdığı zaman çocuklarını kontrol ettiğini ve damlayan yerleri kontrol ettiğini söyledi. Yaz aylarında evinde akrepler ve yılanların olduğunu belirten Fehime Kılıç, “Sabah 06.00’da kalkıyorum, hamur işi yapıyorum ve günlük 25 lira alıyorum. Mağdur olduğum için çalışıyorum. Yüz felci geçirdim, migrenim var ve beynim de leke var. Eşim rahatsızdır, 6 çocuğum var ve çok mağdurum. Eşime iş istiyorum, ben de çok zor çalışabiliyorum ve hastayım. Geçimimiz çok zor. Yazın evimizde yılanlar, akrepler oluyor. Durumumuzu görüyorsunuz. Kışın çocuklarımın üzerine su damlamasını istemiyorum. Gece yağmur yağıyor, çocuklara bakıyorum, su nereden damlıyor diye. 4 tane çocuğum okul okuyor. Biri lisede, 3 tanesi de ortaokulda. Çok mağduruz ve çalışarak onlara bakmaya çalışıyorum. Çocuklarım bazı günler kahvaltısız okula gidiyorlar” dedi.

Kadınlara destek olmaya çalışıyoruz

Batman Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Beyhan Özgener, kadınların zorlu yaşam mücadelesinde kendilerine destek olmaya çalıştıklarını söyleyerek şu ifadelerde bulundu, “Derneğimizde emek veren kadınlarımız var, engelli kadınlarımız ve ihtiyaç sahibi annelerimiz var. Sabah zor şartlar altında gelip kendi emekleri ile bir şeyler kazanıp evlerine ekmek götüren kadınlarımız bunlar. Günde iki tane ekmek veriyoruz onlara evlerine götürmeleri için. Sabah erkenden gelip tandırları yakıp marketlerin siparişlerini hazırlıyorlar kadınlarımız. Durumları şartları belli, umarız halk ekmeği gibi yerleri bize de verirler. Çünkü derneklerimizin böyle yerlere ihtiyaçları var.”

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batmanhebr
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ekmek üreterek geçimlerini sağlıyorlar
Ekmek üreterek geçimlerini sağlıyorlar
Ekmek üreterek geçimlerini sağlıyorlar
Ekmek üreterek geçimlerini sağlıyorlar
Ekmek üreterek geçimlerini sağlıyorlar
Ekmek üreterek geçimlerini sağlıyorlar
Ekmek üreterek geçimlerini sağlıyorlar
Yorumlar
Haber Yazılımı