Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 17:23 Bu haber 831 kez okundu
 
"El Cezeri Bilim Müzesi" Açılıyor
Batman Valiliğinin girişimleri ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi'nin destekleri ile Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te 13. yüzyılın büyük mühendisi ve evrensel bilim tarihinin dehalarından biri olan El Cezeri'nin tasarladığı eserlerin sergileneceği "El Cezeri Bilim Müzesi " açılıyor.
GÜNDEM Haberi

 

 

Batman Valisi Hulusi Şahin,  açılacak olan bilim merkezinde sergilenmek üzere tasarlanan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne getirilen El Cezeri eserlerini inceleyerek, yetkililerden eserler hakkında bilgi aldı.

Bilim merkezinin yanı sıra "El Cezeri Bilim Parkı" projesinin de hayata geçirilmesi için çalışmaların yürütülmesini isteyen Vali Şahin, iki projenin Batman’ın turizmine önemli katkı sunacağını ifade etti.

EL CEZERİ KİMDİR?

Sibernetik (insani müdahaleye gerek duymayan) alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ve bilim insanı İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El Cezeri, 1136 yılında  Cizre ilçesinin Tor mahallesinde doğmuştur. 1206'da Cizre'de vefat etmiştir.

Fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaşmış, pek çok ilke ve buluşa imza atmıştır. Robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, Cezeri'ye âittir. Cezeri, kaotik bir dönemde bilimi, teknolojiyi, sanatı ve şehirleşmeyi elden bırakmayan "Dahi mühendis" olarak bilinir.

Artuklu sarayında kesintisiz 25 yıl (1181-1206) saray mühendisi görevini sürdürmüş olan Cezeri; su saatleri, mum saatleri, el yıkama ve abdest alma aparatları, kan almada kullanılan ölçme aletleri, otomatik müzik düzenekleri, çeşitli robotlar, zamanın tarım devriminde çok etkili olan su terfi araçları, su pompalarını çalıştıran makineler, fıskiyeler, sürekli kaval sesi çıkaran tertibatlar yapmış, metal döküm tekniğini bilen dahi bir mühendistir.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman "El Cezeri Bilim Müzesi" Açılıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı