Haber Detayı
23 Eylül 2019 - Pazartesi 16:59 Bu haber 1603 kez okundu
 
Ezidi çalıştayı yapıldı
Uluslararası Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, "73'üncü Ferman ve Ezîdî Kadınlarının Özgürlük Mücadelesi" konulu çalıştay düzenledi
GÜNDEM Haberi
Ezidi çalıştayı yapıldı

Uluslararası Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, "73'üncü Ferman ve Ezîdî Kadınlarının Özgürlük Mücadelesi" konulu çalıştay düzenledi. Batman Barosu Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştaya HDP Milletvekili Feleknas Uca, Saliha Aydeniz, Hüda Kaya, Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, İkiköprü Belde Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Taş, TJA aktivistleri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ayşe Berktay'ın yanı sıra birçok kadın katıldı.

KADINLAR 10 DOLAR’DAN SATILDI

Çalıştay, soykırıma maruz kalan Ezidilerin tanıklarının yer aldığı sinevizyon gösterimi ile başladı. Daha sonra kısa bir konuşma yapan HDP Milletvekili Feleknas Uca, Ezidi halkının 73’üncü fermanında soykırıma maruz kaldığını belirterek şunları söyledi, “Görünenden daha fazla bir acıdan bahsediyoruz. Burada sadece Ezidi kadınlar değil tüm dünyadaki kadınlar hedefe konuldu. Kadınlar pazarlarda satıldı. Herkes seyirci kaldı. Kadınlar esir pazarlarında 10 dolardan kimi zaman satışa sunuldu. Kadınlara yapılan bunca çirkinliğin acısı bugün de devam ediyor.”

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman, haber Ezidi çalıştayı yapıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı