Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 15:22 Bu haber 2425 kez okundu
 
Göçerlerin zorlu yayla yaşamı
Havaların ısınmasıyla birlikte Batman Ovası’ndan Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yaylalarına göç eden besicilerin zorlu yayla yaşamı sürüyor.
YAŞAM Haberi
Göçerlerin zorlu yayla yaşamı

17 yıldır Batman’dan Bitlis’in Ahlat ilçesindeki 2 bin 400 rakımlı Nemrut Dağı eteklerindeki Serinbayır ve Taşharman Köyü yaylalarına giden Genç ailesi, kışın Batman’daki köylerinde, yaz mevsiminde ise Nemrut Dağı eteklerindeki yaylalarda göçerlik ve küçükbaş hayvan besiciliği yaparak yaşamlarını sürdürüyor. Her yıl Haziran ayının başından Eylül ayı sonuna kadar çadır kurdukları yaylada besicilik yapan göçerler, yaptıkları peynirleri mandıracılara satarak geçimlerini sağlıyor. Yaylalara çıkar çıkmaz ilk iş olarak koyun ve keçileri yünlerinden temizlemek ve daha sağlıklı verim alabilmek için kırkma işlemi yapan göçerler, günde 250 koyun ve keçi kırkıyor.

“17 YILDIR BU YAYLADA HAYVANCILIK YAPIYORUZ”

Göçebe hayat şartlarının çok zor olmasına rağmen tek geçim kaynakları olan bu işi yürütmek durumunda kaldıklarını belirten göçerlerden Resul Genç, “Batman’dan Bitlis’e gidiyoruz. Nemrut Dağı eteklerinde Serinbayır ve Taşharman köylerinin yaylasını birlikte tutup burada hayvanlarımızı otlatıyoruz. Biz 17 yıldır bu yaylaya gidiyoruz. İşimiz budur, göçerlik yapıyoruz. Bu sene de kırkma işine başladık. Günde yaklaşık 250 koyun kırkıyoruz. Hava sıcak, koyunların serinlemesi için kırkıyoruz. Burada peynir yapıp satıyoruz. Bazen de Bitlis’e götürüp satıyoruz. Geçimimizi sağlamak için bu işi yapıyoruz” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Göçerlerin, zorlu, yayla, yaşamı,
Yorumlar
Haber Yazılımı