Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 14:14 Bu haber 1313 kez okundu
 
Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi: Çok geç olmadan harekete geçin
Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, Ilısu Barajı Projesi’nin hemen durdurulmasını isteyerek, “Çok geç olmadan insan aklının ve vicdanının harekete geçmesini bekliyoruz” çağrısında bulundu.
GÜNDEM Haberi
Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi: Çok geç olmadan harekete geçin

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, tarihi ilçenin sular altında bırakılmak istenmesine karşı yaptığı yazılı açıklamada, Hasankeyf’in binlerce yıldır kesintisiz olarak insan yaşamı için mekân olduğunu, yirmiden fazla medeniyete Dicle Nehri kıyısında beşiklik ettiğini ve insanlık için çok derin bir hafıza oluşturduğunu belirterek, Hasankeyf’in insanlığın ortak kültürel ve doğal mirası olduğu vurguladı.

Hasankeyf’in doğal, kültürel ve anıtsal yapılarını bugüne kadar koruyan, geniş bir alana yayılan açık hava müzesi görünümünde neolitik ve antik bir kent olduğu hatırlatılan açıklamada, “Hasankeyf 1978 yılında Arkeolojik sit alanı ilan edilmesine rağmen, korunması ve sonraki nesillere bırakılması için gerekli hiçbir çalışma yapılmamıştır. Arkeolojik olarak sadece yüzde 5-10 civarlarında kazının yapılabildiği, yer altında kalan arkeolojik kalıntıların gün yüzüne çıkarılabilmesi için 50-70 yıl kadar daha zamanın ancak yetebileceği kazı uzmanları tarafından belirtilmektedir. Tüm bunların bilinmesine rağmen, ömrü ancak 50 yıl olabilecek Ilısu Barajı ve Hidro Elektrik Santral (HES) projesine feda edilmek istenmektedir. Bitme aşamasına gelmiş Ilısu Projesi yapılırken ulusal ve uluslararası hiçbir sözleşme ve yasa dikkate alınmamıştır. En basitinden projenin bir Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu dahi bulunmamaktadır” denildi.

‘DİCLE VADİSİ KURTARILMALIDIR’

UNESCO Dünya Kültürel Mirası kriterlerinin onda dokuzunu karşılayan dünyadaki tek yer olma konumunda olmasına rağmen UNESCO’nun Hasankeyf’e ilgisiz kaldığı eleştirisinin yer aldığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM)’de verdiği kararla kültürel soykırımın suç ortağı olduğu vurgulandı. “Bu zamana kadar yedi anıtsal eser doğal yerlerinden koparılmış başka yere taşınmış, kalenin etrafına devasa set örülmüş ve diğer fiziksel çalışmalarla Hasankeyf tahrip edilmiş olsa bile, geri kalan devasa büyüklükteki arkeolojik alanlar ve Dicle vadisi mutlaka kurtarılmalıdır” diye belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi, “ Yetkililer, yeni Hasankeyf’te konutların bittiğini ve bayramdan sonra taşınma işleminin gerçekleşeceğini ifade etmesine rağmen, yeni yerleşkede hala içme suyu ve konutlarda kısa sürede oluşan çatlaklar gibi bir sürü eksiklik olduğundan taşınma işleminin daha çok zaman alacağı ortadadır. Ayrıca baraj suları altında kalacağı öngörülen diğer yerleşim yerlerindeki insanlar için henüz ciddi anlamda bir çalışmanın yapılmadığı gözlenmektedir.”

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Hasankeyf’i, Yaşatma, Girişimi:, Çok, geç, olmadan, harekete, geçin,
Yorumlar
Haber Yazılımı