Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 14:36 Bu haber 1641 kez okundu
 
Hasankeyf’te iskele inşaatı başladı
Ilısu Barajında su tutulmaya başlanmasının ardından oluşacak göl alanından Hasankeyf kalesine gidecek turistleri taşıyacak teknelerin yanaşacağı iskele inşaatına başlandı.
GÜNDEM Haberi
Hasankeyf’te iskele inşaatı başladı

 

Ilısu Baraj gölü altında kalacak olan Hasankeyf ilçesindeki kalenin su yüzünde kalan bölümlerine ulaşım teknelerle yapılacak. Ada haline dönüşecek olan Hasankeyf kalesiyle bağlantıyı ve turistlerin kaleye ulaşımını sağlayacak teknelerin yanaşacağı iskelenin yapımına başlandı. Antik şekilde inşa edilecek olan iskele için hazırlanan proje hayata geçirildi.

KALEYE İSKELE YAPILIYOR

Tarihi Hasankeyf Kalesi ile Dicle Vadisi'ne 50 metre yükseklikte ve bin metre uzunluğundaki beton duvar çalışması devam ederken, kaleye ulaşımı sağlayacak liman için başlatılan çalışmaların kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor. Hasankeyf'in sular altında kalması durumunda kalenin üst kısımlarında adacık oluşturulacak. Oluşan bu adacığın gezilebilmesi amacıyla kale duvarlarının yanı başında liman kuruluyor. Limanın temelleri geçtiğimiz günlerde beton dökme işlemleriyle başladı.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman ,haber
Yorumlar
Haber Yazılımı