Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 10:31 Bu haber 2048 kez okundu
 
Hasankeyf’e ziyaretçi akını
Batman’ın tarihi ilçesi antik kent Hasankeyf yerli ve yabancı turist akınına uğradı.
GÜNDEM Haberi
Hasankeyf’e ziyaretçi akını

 

 

Bu yıl 600 bin kişinin ziyaret ettiği Hasankeyf’e bir milyon kişinin ziyaret edilmesi bekleniyor. Ilısu Baraj suları altında kalacak olan Hasankeyf’i son kez görmek için binlerce yerli ve yabancı turist geliyor. Bir yıl içerisinde yaklaşık 600 bin yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan antik kent Hasankeyf, misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Hasankeyf sular altında kalmadan önce son bir kez görmek isteyen yerli ve yabancı turistler antik kentin sular altında kalacak olmasından dolayı üzüldüklerini belirttiler.

 Hasankeyf’e binlerce yerli ve yabancı turisti getiren rehber Yasemin Kocaman, Hasankeyf’in sular altında kalmadan önce ziyaretçi getirmek için çalıştıklarını söyledi. Meksikalı Yunen Diaz tarihi eserlerden etkilendiğini belirterek: “Türkiye’de bu bölgeyi bir bütün olarak gezdik. Bu bölgeye ilk defa geliyoruz. Anlatılan bütün hikâyelerden bütün tarihi eserlerden son derece etkilendik. Çok muhteşem hisler içerisinde olduk. Hasankeyf’e geldiğimizde böylesi tarihi bir mekânın böylesi antik bir kentin sular altında kalıyor olması bizi gerçekten üzdü.”

“HASANKEYF’E İNANILMAZ DERECEDE İLGİ VAR”

Hasankeyf’te bu sezon turizm potansiyeline bakıldığında 500 ile 600 bin yerli ve yabancı turistin geldiğini belirten Aktivist Emin Bulut: “Turlar şimdi daha fazla GAP turu dediğimiz Gaziantep, Urfa, Adıyaman, Maraş, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Van bölgesine doğru gelmiş olacak. Bu açıdan baktığımızda ortalama bu sezon 700 binin üzerinde yerli ve yabancı turistin bölgeyi gezeceğini tahmin ediyoruz. Ama Hasankeyf’e inanılmaz derecede ilgi var. Çünkü eski Hasankeyf dediğimiz antik bölgede yeni yerleşkeye taşınan tarihi eserlerle birlikte burayı son kez görmek isteyen yurtdışından ve yurtiçinden gelen tur operatörlerimiz özellikle Hasankeyf üzerinden ciddi anlamda bir turizm destinasyonu paketleri hazırlıyorlar. Bir milyonu hedefleyebilme noktasında ciddi anlamda bir çalışma var. Bunun içinde ciddi bir alt yapı oluşturulması gerekiyor. Bölge bazında turizmin gelişmesi noktasında yetkililerin bu konuda ciddi bir eylem projesi hazırlaması gerekiyor” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batmanHasankeyf’e ziyaretçi akını
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Hasankeyf’e ziyaretçi akını
Hasankeyf’e ziyaretçi akını
Hasankeyf’e ziyaretçi akını
Hasankeyf’e ziyaretçi akını
Hasankeyf’e ziyaretçi akını
Yorumlar
Haber Yazılımı