Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 15:11 Bu haber 3386 kez okundu
 
Oruç ve Sağlık
Batman Medikal park Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doçent Doktor Zülfü Arıkanoğlu Ramazan ayının başlaması nedeniyle özellikle genel cerrahi kliniklerine başvuran hastalar için bazı önerilerde bulundu.
SAĞLIK Haberi
Oruç ve Sağlık

 

Ramazan ayı bu yıl sıcak ve uzun günlere denk geldiği için, oruç tutanların sağlıklarıyla ilgili kaygılarda artmaktadır.  Batman’da bu yıl sahur ve iftar arasında yaklaşık olarak 16 saatlik bir açlık süresi sağlıklı kişileri dahi zorlarken, belirli hastalıkları olan kişilerin daha da dikkatli olması gerekiyor. Özellikle mide ve barsak hastalığı, karaciğer, safra kesesi ve pankreas hastalığı olanlar oruç tutarken dikkatli olmalılar.

Açlık süresinin uzun olması midede asit salgılanmasının artmasına neden olacağından ve iftarda fazla miktarda yenen yemek reflüyü artıracağından Gastrit, ülser ve reflü gibi mide rahatsızlıkları olan hastalar iftarda aşırı yememek, iftar ile sahur arasına ara bir öğün yerleştirmek, sigara ve alkol kullanmamak, çikolata, kahve, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Doç. Dr. Zülfü Arıkanoğlu, Safra kesesi taşlarının özellikle 40 yaş ve üzerinde, obez kişilerde, çok doğum yapmış kadınlarda sık görüldüğünü söyledi. Uzun süreli açlık sırasında sıvı açığına bağlı olarak safra koyulaşmakta, akışkanlığı azalmakta ve böylece yeni taşların oluşumu artmaktadır. Safra kesesi taşlarının tedavisi cerrahidir. Oruç tutma niyetinde olan safra kesesi hastalarına tavsiyemiz ani ve çok yememeleri olacaktır. Çok yemek, çok safra asidi gerektireceği için bu, sistemi iyi çalışmayan hastaları sıkıntıya sokmaktadır. Kızartmalar, yağlı yemekler ve yumurta sakınılması gereken gıdaların başında gelir. Eğer ramazan nedeni ile yeterli miktarda sıvı almak ihmal edilirse, safra asidinin kıvamı koyulaşacak ve çamur oluşup safra kesesinin tabanına oturacaktır.

Dr Arıkanoğlu; Kronik pankreatit, geçirilmiş akut pankreatit, pankreas kanseri gibi pankreas hastalığı bulunan kişilerin  oruç tutmalarının sakıncalı olduğunu söyledi.

Oruç tüm organları olduğu gibi, bağırsakları da dinlendirir. Yani oruç tutmak barsak açısından sağlıklıdır. Ancak; kabızlığı ve şişkinliği olanlar bol su içmelidir. Bu önlemlere rağmen kabızlık düzelmezse, doktorunuz tarafından önerilen bazı ilaçlardan yararlanmak mümkündür.

Son olarak; Sahurda sadece su içmek veya gece yatmadan önce sahur yapmak zararlıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 16 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve mide asit salgının artmasına buna bağlı olarak mide rahatsızlıklarına karında şişliğe, hazımsızlığa günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman Oruç ve Sağlık
Yorumlar
Haber Yazılımı