Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 16:10 Bu haber 1189 kez okundu
 
Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat
Batman Medical Park Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Turak, sıcak havaların kalp krizi riskini arttırdığını belirtti.
SAĞLIK Haberi
Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat

Hava sıcaklıklarının yüksek seyrettiği günlerde zorunlu olunmadığı sürece dışarı çıkılmaması gerektiğini belirten Turak, “Günlerdir mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalar rahatsızlıklara neden olabiliyor. Yaz ayı bizde birçok olumlu duyguları çağrıştırsa da, bu mevsimde özellikle kronik hastalığı olanların çok dikkat etmesi gerekiyor. Yaşlı, diyabetik, kronik kalp hastalığı ve koroner damar hastalığı olanlar sıcağın olumsuz etkileri karşısında hayati problemler yaşayabilir.

‘ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN’

Sıcak hava vücutta aşırı su kaybına ve kanın akışkanlığının bozulmasına yol açar. Bunun sonucu olarak birçok hayati olay tetiklenebilir. Hastalar kalp krizi, aritmiler, şuur bulanıklığı, felç ve dirençli tansiyon atağı gibi oldukça ciddi problemlerle burun buruna gelebilir. Kronik hastalığı olanlar, inme felç gibi rahatsızlıkları olanlar bu normal savunma mekanizmaları, bu hastalarda aslında daha tehlikeli olmakta. Çünkü hem kalbin çalışmasını artırmakta, çarpıntıya neden olmakta.

‘SAAT 10.00 İLE 16.00 ARASINDA GÜNEŞE ÇIKMAYIN’

Damar içi sıvı azalmasına bağlı olarak kalbin daha çok kan pompalamak için daha çok çalışmasına neden olmakta. Bu da kalbin fazla yorulmasını hem de çarpıntıdan dolayı daha çok iş yapmasına bir de koroner damarların kalbin beslenmesini bozması nedeniyle kalp krizi geçirme riskini artırması nedeniyle özellikle çok dikkat edilmesi gerekiyor” diye konuştu. Ultraviyole A ve B ışınlarının en dik geldiği saatler olan saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkılmaması gerektiğini belirten Dr. Turak, sentetik kumaşlardan ziyade bol ve pamuklu giysiler giyilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman, haber
Yorumlar
Haber Yazılımı