Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 11:50 Bu haber 7412 kez okundu
 
BRUSELLA NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR VE TEDAVİSİ VARMIDIR?
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Emsal Aydın brusella hastalığı ile ilgili önemli bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi
BRUSELLA NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR VE TEDAVİSİ VARMIDIR?

 

Brusella hastalığının belirtileri birçok hastalığı taklit ettiğinden sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Peki, brusella hastalığı nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Sizler için brusella hastalığına dair bilinmeyenleri araştırdık. İşte brusella hastalığı hakkında her şey...

Bruselloz virüsünün neden olduğu brusella hastalığı genellikle inek, keçi ve koyun gibi hayvanların etinden, sütünden bağışıklık sistemimize bulaşır. Eklem ağrıları ile kendini gösteren bu hastalık, belirti olarak diğer hastalıkları taklit ettiğinden uzmanlar uzun süre teşhisini koymakta zorluk çeker.

Bu hastalık ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla görülür. 15 yaş grubunun bu hastalığa yakalanma oranları yüksektir. Kentteki insanlardan çok, köylerdeki insanlar bu bakteriye yakalanma açısından tehlike altındadır. Ayrıca yüksek ateşte kaynatılmamış sütten yapılan yoğurt ve taze peynir de bakteriye yakalanma riskini artırır.

BRUSELLA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

- Sırt, bel, diz ve bileklerde şiddetli ağrılar,

- Yeme bozukluğuna bağlı iştah ve kilo kaybı,

- Nedensiz terleme ve ateşlenme sonrası bilinç kaybı,

- Kalp, dalak, lenf ve karaciğer büyümesi ise en ciddi belirtilerindendir.

BRUSELLA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Uzun bir süre insan vücudunda yaşayan bu bakterinin azalması veya yok olması için ilaç tedavisine başlanılır. İlk evrede teşhis edilen brusella hastalığına antibiyotik tedavi uygulanır. Böylece bakteri üç ayda vücuttan atılır. Buda bakterinin kronikleşmesini engeller. Ancan brucelloz bakterisi erken teşhis edilmediğinde kalp hastalıkları ve nörolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Tedavi hem brusella hastalığına göre hem de kendisi ile beraber gelişen diğer hastalıklara göre uygulanır.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batmanhaber
Yorumlar
Haber Yazılımı