Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 13:42 Bu haber 2409 kez okundu
 
Batmanlılar hizmetten memnun değil
Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Batman’daki özel ve kamu kurum kuruluşlarıyla ilgili 2016-2017 yılında 44 mahallede yaptığı saha araştırmasını kamuoyu ile paylaştı.
GÜNDEM Haberi
Batmanlılar hizmetten memnun değil

 

SAĞLIK VE EĞİTİM YETERSİZ

Bin 250 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada, Batman halkının yüzde 47’si belediye hizmetlerinden memnun olmadığı, yüzde 27’sinin ise kısmen memnun olduğu belirtilen araştırmada, halkın yüzde 79’u hastanelere yapılan denetimlerin az olduğunu ve yüzde 98’i devlet hastanelerinin hijyenik bulmadığını söylüyor. Yapılan saha araştırmalarında halkın yüzde 54’ü ailelerin eğitimin önemi konusunda yeterince bilgiye sahip olmadığını, yüzde 51’i özel okulların devlet okullarından daha kaliteli eğitim hizmeti verdiğini ve yüzde 80’i ise devlet okullarının sadece ücretsiz olduğundan dolayı tercih edildiği bilgisi paylaşıldı. Yine aynı araştırmaya göre Batman halkının yüzde 38’i Batman’ın sosyal, siyasal, ekonomik, eğitim, sağlık durumundan umutlu olmadığı belirtildi.

Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Recep Doğmuş, yaşam kalitesinin tek bir faktöre bağlı olmadığını belirtti. Doğmuş, Batman’da var olan iş gücü potansiyelinin çok, iş olanaklarının azlığı, park ve bahçe alanlarının yetersizliği, sosyal aktivitelerin azlığı, yol yapım çalışmalarının yetersizliği, halkın bilinçlenmesi açısından sunulan seminer, konferans ve sosyal etkinlik hizmetlerinin azlığı gibi pek çok unsurun sayılabildiğini vurguladı. Doğmuş, bunun için ilin valisi, belediye başkanı, il sağlık müdürü, milli eğitim müdürü, birim amirleri başta olmak üzere toplumu oluşturan her bireyin görüş, düşünce, öneri ve eleştirilerini almaya ve buna göre gerekli kurumların işleyiş düzenini geliştirmeye gayret etmesi gerektiğini söyledi.

 

YAŞAM KALİTESİNİN TEK BİR FAKTÖRE BAĞLI DEĞİL

Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Recep Doğmuş, yaşam kalitesinin tek bir faktöre bağlı olmadığını belirtti. Doğmuş şu bilgileri verdi: “Batman İlinde yaşayan insanların yaşam kalitelerini geliştirmek için neler yapılması gerektiğini düşünmek üst düzey yöneticilerin sürekli bir şekilde düşünmesi ve cevap bulunması gereken önemli bir sorudur. Kaynakları daha etkili kullanmak, yaşanabilir mekânlar yaratmak, cazibe merkezi haline dönüştürebilmek, yaşam kalitesini ve halkın memnuniyetini arttırmak amacıyla araştırmalardan faydalanılmaktadır.

BATMAN KENDİ KAYNAKLARIYLA BÜYÜMEYİ BAŞARABİLİR

Batman’ın daha yaşanılır, daha huzurlu ve toplumun beklentilerine cevap verecek bir şehir olabilmesi için valiliğin, belediyenin, il sağlık müdürlüğünün, milli eğitim müdürlüğünün ve diğer kurum kuruluşların çalışmalarını halkın nabzına göre gerçekleştirmesi, coğrafi olarak geliştirilme avantajına sahip Batman, kendi kaynaklarıyla büyümeyi başarabilir. Düzenli ve doğru hizmete yönelik kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirileceği araştırmalar ile Batman şehrini sahiplenen ve halkın söz sahibi olduğu bir toplum bilincinin oluşması sağlanacaktır.

HALKIN FİKRİNİN ALINMASI VE UYGUN ADIMLAR ATILMASI GEREKİR

  Geçen süre zarfında yeni araştırmalarla yöneticilerin yapmış olduğu çalışmaların halk tarafından onay ve memnuniyet derecesini ne ölçüde değiştirdiğinin saptanması gereklidir. Yaşam kalitesini geliştirmek adına Batman’da yapılan her tür çalışma konusunda halkın görüşlerinin alınması, memnuniyet anketleri uygulaması gibi çalışmalarla insanları katılıma davet etmek yapılacak çalışmaların daha yerinde ve doğru olmasını sağlayacaktır. Zira şehir için yapılan tüm çalışmalar o şehirde yaşayan insanların refahı için olduğundan halkın fikrinin alınması ve uygun adımlar atılması gerekir.  Yöneticilerin tek taraflı kararlar alıp uygulamak yerine halka danışma, bilgi verme, memnuniyet derecesine ilişkin algılarının tespiti gibi araştırmalarla, yöneticilerin yapacakları çalışmada halkın da söz sahibi olması sağlanmalıdır.

MEMNUNİYET ARAŞTIRMALARLA ÖĞRENİLEBİLİR

Toplumda yaşayan bireyler için verilen hizmetlerin toplumu ne derece memnun ettiği üzerinde durulmaması yapılan çalışmaların boşa yapıldığını göstermektedir. Yapılan çalışmaların, verilen hizmetlerin sebebi o toplumda yaşayan bireyleri memnun etmek içindir. O halde bireylerin de ne ölçüde memnun olduğunu ancak araştırmalarla öğrenilebilir, bu araştırmalar daha isabetli adımların atılmasına zemin hazırlayacaktır. Sonuç olarak verilen hizmetler halkın ihtiyacına ve isteğine göre olacaktır. Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi olarak Batman’ın daha yaşanılır, daha huzurlu ve toplumun beklentilerine cevap verecek bir şehir için çalışmaya hazırız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Batmanlılar, hizmetten, memnun, değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı