Haber Detayı
24 Eylül 2018 - Pazartesi 12:22 Bu haber 8163 kez okundu
 
Bölge Devlet Hastanesi’nde ilk defa şeker hastalığı ameliyatı yapıldı
Türkiye’de nadir merkezlerde yapılabilen şeker hastalığı ameliyatı, Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde de başarıyla gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
 Bölge Devlet Hastanesi’nde ilk defa şeker hastalığı ameliyatı yapıldı

 

Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde 8 yıldır günde 4 defa insülin iğnesi kullanan 49 yaşındaki Hayat Kızar adlı hastaya Genel Cerrahi Uzmanları Opr. Dr. Turgay Demir, Opr. Dr. Güneş Tekten, Gastroenteroloji Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ümit Alakuş ve Anestezi Uzmanı Uz. Dr. Recep Gökçe tarafından ilk defa Transit Bipartition ameliyatı (kapalı yöntemle şeker hastalığı ameliyatı) yapıldı.

NADİR MERKEZLERDE YAPILIYOR

Başarılı ameliyata ilişkin bilgi veren Op.Dr. Turgay Demir, “Bağırsaklar vücudun en büyük hormon fabrikasıdır, ameliyatta mideyi küçültüyoruz ve ince bağırsağın son kısmını mide ile birleştiriyoruz, bu sayede hastanın hormonlarını aktif hale getirmiş oluyoruz ve tip 2 şeker hastalığını hormonal olarak tedavi ediyoruz.  Hastamız Hayat Hanım 8 yıldır günde 4 defa insülin iğnesi kullanıyordu, ameliyattan hemen sonra insülin iğnelerini kullanmayı bıraktı. Hastamızın yemekten sonra şekeri 500’ün üzerine çıkarken, ameliyattan sonra 200’ün üzerine çıkmadı. Bu ameliyat ileri kapalı yöntem cerrahi tekniği gerektiriyor ve Türkiye’de nadir merkezlerde yapılıyor. İnsülin iğnesi kullanan tip 2 şeker hastalarını genel cerrahi polikliniğine davet ediyoruz” dedi.

İNSÜLİN KULLANMAKTAN FENALIK GELMİŞTİ

Şeker hastalığı ameliyatı olan Hayat Kızar ise duygularını şöyle dile getirdi; “8 yıldır insülin iğnesi kullanmaktan fenalık gelmişti. Yemek yemekten korkuyordum. Sık sık su içip idrara çıkıyordum. Ameliyattan önce 98 kiloya kadar çıkmıştım, ameliyattan 2 ay sonra 79 kiloya düştüm ve fazla kilolarımdan kurtuldum.  Ameliyattan önce etrafımdaki herkes bana aman ameliyat olma diye tembihte bulundu. Ben önce Allah’a sonra Batman Bölge Devlet Hastanesine ve doktorlarına güvendim ve ameliyat oldum. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Benimle aynı kaderi paylaşan şeker hastalarına tavsiyem; hiç beklemeden Batman Bölge Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine başvurup tedavi olsunlar.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Bölge, Devlet, Hastanesi’nde, ilk, defa, şeker, hastalığı, ameliyatı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı