Haber Detayı
28 Ocak 2018 - Pazar 13:16 Bu haber 1588 kez okundu
 
Çalıştay yapıldı
Şimşek: “Reformlar bizim gelecek nesillere olan borcumuzdur”
GÜNDEM Haberi
Çalıştay yapıldı

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, "Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü" çalıştayına katılmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere özel uçakla Batman'a geldi. Batman’da konuşan Kahraman: “Afrin’deki hadisemizde meşru müdafaadır. Terörü kurutacağız. Bütün müdahaleler boşuna. Devam edeceğiz” dedi.

Birlik Vakfı Batman Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen "Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü" çalıştayına katılmak üzere Batman’a gelen TBMM Başkanı İsmail Kahraman, özel uçakla Batman'a gelerek ilk olarak Batman Valiliğini, Vakfın Batman Şubesi ve Batman Belediyesini ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından Kahraman, valilik tarafından düzenlenen akşam yemeğine katıldı. Yemekte; Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, bazı bölge milletvekilleri, Vali Ahmet Deniz, kamu kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, iş adamları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

ÇALIŞTAY YAPILDI

İl Kültür Müdürlüğü konferans salonundaki yapılan "Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü" çalıştayına TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ravza Kavakcı ve Vedat Demiröz ile AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da yer aldı.

“ESKİ DÖNEM KAPANMIŞTIR”

Batman Belediye Başkanvekili Ertuğ Şevket Aksoy, "Yeni Türkiye Vizyonunda Doğu ve Güneydoğu'nun Kalkınmadaki Rolü" çalıştayında yaptığı konuşmasında: “20 yıl önce, hatta on yıl önce, hatta 5 yıl önce bu bölgenin insanı terörü konuşuyordu. Bu bölgenin insanı terörden çekiniyordu. Bu bölgenin insanı o ya da bu düzeyde teröre teslim olmuştu. Günlük yaşantısı, esenliği, mutluluğu terörden etkileniyordu. Yasa dışı terör örgütü PKK ve onun şehirlerdeki her zemindeki, her düzeydeki temsilcileri adeta bu halkı bir kıskaç altına almışlardı. Biz bunları yaşadık. Ama şimdi baktığımızda artık Güneydoğu halkı terörle ilgili, güvenlikle ilgili kaygılarından arınmış, geleceğini düşünüyor. Kamunun parasını klasik tabirle tüyü bitmemiş yetimin hakkının, gerçekten bu bölge halkı için harcanırsa sonuçlarının ne olabileceğini gördük. Artık eski dönem kapanmıştır. Artık taş atan, Molotof atan çocuklar yerine, top oynayan çocuklar, gol atan güzel güzel çocuklar görüyoruz”  dedi.

ŞİMŞEK: ‘TÜRKİYE BÜYÜK BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZDI’

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin yaptığı reformlarla büyük bir başarı hikayesi yazdığını belirterek şunları söyledi: “Son 15 yıl içerisinde Türkiye büyük bir başarı hikayesi yazdı. Bakın 2000’li yılların başında Türkiye’nin kişi başına milli geliri, Avrupa Birliği’nin yüzde 37’si yani 3’te birinin biraz üzerindeydi. Bugün Avrupa Birliği’nin yüzde 65’ine ulaştık. Kişi başına milli gelirimiz  Amerika’nın 4’te birinden azdı. Bugün yüzde 45’ine ulaştık. Yani gelişmiş dünya ile arayı kapatıyoruz. Bu iyi haber. Gerçekten eğer Türkiye istikrarı devam ettirir, bu istikrarı reformlarla desteleme kabiliyetini gösterirse, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile arayı 15, 20 içerisinde kapatmak potansiyeline sahiptir.  Ama bunun ön koşulu istikrar.

MUTLAKA REFORMLARLA DESTEKLENMESİ LAZIM

Reformlar bizim gelecek nesillere olan borcumuzdur. Çünkü geleceği inşa edecek, bu gerekiyor. Büyüme 2018’de de devam edecek. Geçen sene Türkiye önemli ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülkeydi. Büyük ekonomiler arasında en hızlı büyüyen ülkeydik. Muhtemelen yüzde 7’nin üzerinde büyüdük. 2018’de bu devam eder mi diye soru işaretleri var. Evet, devam edecek. Çünkü uzun süredir Türkiye’de de yatırımlar yavaş işliyor. Şimdi yatırımlar artacak. Ama diyebilirsiniz ki faiz yüksek. Nasıl yatırım olacak. Olacak, çünkü kapasite kullanım oranı şuan da yüzde 80’e dayanmış, ihracatçı sektörlerde yüzde 83. Talep varsa yatırım olur. Belirsizlik azaldı mı yatırım olur. Yatırım teşviklerini biz çok güçlü bir şekilde devreye soktuk. Kredi Garanti Fonunu şimdi yatırımlara odaklı halde çalıştırıyoruz. Geçen sene biz 1,3 milyon vatandaşımıza iş bulduk. Geçen sene geliri olmayan 1,3 milyon vatandaşımızın bu sene geliri var. Bu tüketimi destekliyor. Bir milyonun üzerinde kamuda alt işveren statüsünde çalışan işçilerimize şimdi kadro verileceği için bunların geleceğe olan güveni artacak, bunlar daha çok tüketecek.

TURİZMDE CİDDİ BİR TOPARLANMA VAR

 Kredi Garanti Fonu burada da yine devrede. Dış talepte de dünya ekonomisi büyüyor, dünya ticareti büyüyor. Dış talepte Türkiye’yi destekleyecek. Avrupa bizim en büyük pazarımız. İhracatımızın yarısını Avrupa’ya yapıyoruz. Turizmin yüzde 60’a yakını Avrupa kaynaklı. Türkiye’ye gelen yatırımın yüzde 75’i Avrupa’dan geliyor. Türkiye’ye gelen finansmanın yüzde 72’si Avrupa’dan geliyor. Avrupa’nın şuanda durumu çok iyi. Avrupa hızlı bir gelişme içerisinde, bu da bize yansıyacak. Komşularımız yükselen petrol fiyatlarından olumlu etkilenecekler. Bizim müteahhitlere daha çok iş verecekler, daha çok Türkiye’ye turist olarak gelecekler, dizilerimizi satın alacaklar ve Türkiye’den ev alacaklar, Türk mal ve hizmetlerine daha çok talep olacak.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çalıştay, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı