Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 14:12 Bu haber 1483 kez okundu
 
CHP’den Batman esnafı için önerge
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Batman’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrası TBMM’ye önerge sundu.
- Haberi
CHP’den Batman esnafı için önerge

 

Bakan önergesinde şunları söyledi: “Batman’a yaptığım ziyarette bölge esnafımızla gerçekleştirdiğim görüşmeler, koronavirus salgınının esnafımızın faaliyetlerini sekteye uğrattığını ve büyük maddi kayıplara sebep olduğunu ortaya koymuştur. Salgının beraberinde getirdiği ekonomik krizin atlatılamaması durumunda farklı sektörlerde hizmet veren esnafın varlığını sürdürebilmesi mümkün görünmemektedir.

Korona virüs salgını ülke genelinde esnaf faaliyetlerini sekteye uğratmış ve büyük maddi kayıplara sebep olmuştur. Bu nedenle sektörden gelen; kira ve kira stopajları ile elektrik, su, doğalgaz gibi sabit giderlerine destek verilmesi, aynı dönem için vergilerden muaf olunması, gelir elde edilmediği göz önüne alınarak personel maaşları ve SGK primleri için destek sağlanması gibi talepler karşılanacak mıdır?  KDV, Gelir Vergisi, Stopaj gibi vergilerden muafiyet başta olmak üzere, mevcut borçlarla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması düşünülmekte midir? Esnafın salgının başladığı günlerden bu yana ekonomik destek tedbirlerini yetersiz bulmasına ilişkin Bakanlığın görüşü nedir?

Batman ilinde oyun salonu, internet kafe vb. küçük ve orta ölçekli esnaf dahil olmak üzere il düzeyinde, her seviyede ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilmesi için hangi tedbirler alınmıştır?

3-Küresel salgının esnafın ekonomik faaliyetlerine olan olumsuz ekonomik etkisine ve istihdama yaptığı etki üzerine ilişkin ülkemiz geneli ve il bazında bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmadı ise ne zaman yapılacaktır? Yapılmış ise hangi kurumlarla iş birliği yapılarak hazırlanmış, hangi sonuç ve değerlendirmelere ulaşılmıştır?”

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: CHP’den, Batman, esnafı, için, önerge,
Yorumlar
Haber Yazılımı