Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 11:48 Bu haber 5091 kez okundu
 
CİLT KURULUĞU
Medical Park Batman Hastanesi Cildiye Hastalıkları Uzm. Dr. Mahmut Sami Metin cilt kuruluğu ile ilgili önemli bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi
CİLT KURULUĞU

 

 

Kış mevsimi cilt kuruluğunun özellikle görüldüğü ve artış gösterdiği dönemdir. Soğuk hava ve rüzgarın etkisiyle yıpranan cilt sıcak duşlarla bir araya geldiğinde nem içeriği azalan ciltte kuruluk meydana gelir. Nem kaybı dökülmelere ve pullanmalar sebep olur. Soğuk hava dışında nem kaybına sebep olan durumlar yaşlılık, şeker, tiroit. Alerjik hastalıklardır. Cilt kuruluğu genellikle önemsenip geçiştirilse de tedavi edilmesi çok önemlidir. Tedavi edilmeyen durumlarda cilt kuruluğu egzama gibi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Banyo esnasında çok sık lif kullanılması ve sabun ve kozmetik ürünlerinin yoğun kullanımı gibi sebepler cilt kuruluğunu arttırmaktadır. Cilt kuruluğu sorunu yaşayan kişiler her banyodan sonra mutlaka nemlendirici kremler kullanmalıdır. Kaşıntıya sebep olan cilt kuruluğunda, kuruyan bölgeye su tutmak kaşıntıyı hafifletir.

Cilt kuruluğunun belirtileri ilk zamanlarda hafif olurken ilerledikçe şikayetler ve belirtiler de artış göstermektedir. Cilt kuruluğu sorunuyla karşılaşan kişilerde cilt kabuklanıp dökülür, koyu renkli ciltlerde tende grileşme görülür, ciltte oluşan çatlaklar zaman zaman kanayabilir, dudaklar kurur ve çatlar, oluşan çatlaklar ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu çatlaklardan içeri giren mikroplar enfeksiyonlara yol açabilir. Enfeksiyon oluşan durumlarda cilt üzerinde yanma ve lekeler oluşur.

Herhangi bir cilt hastalığı yoksa bazı tedbirler uygulanarak cilt kuruluğundan kurtulmak mümkündür. Kış aylarında artan cilt kuruluğunu önlemek için cilt bakımınızda dikkat etmeniz gerekenler.

-           Bol su için.

-           Ellerinizi yıkadıktan sonra her seferinde mutlaka nemlendirici sürün.

-           Her banyo sonrasında vücudunuzu nemlendirin.

-           Kuruyan cildin en büyük düşmanı sıcak sudur. Çok sıcak suyla yıkanmamaya özen gösterin.

-           Cildinizin daha fazla kurumasına sebep olacak şampuan ya da sabunlar kullanmayın.

-           Güneşe çıkarken mutlaka güneşten koruyucu ürünler kullanın.

-           Soğuk havalarda eldiven kullanarak ellerinizi soğuktan koruyun.

-           Kıyafetlerinizde özellikle pamuklu olanları tercih edin.

-           Evde ya da ofiste yoğun ısı sebebiyle oluşan havasızlık ve kuruluğu gidermek için nem oranını arttıracak önlemler alınmalı.

-           A, C ve E vitaminlerini almaya özen gösterin.

-           Ellerinizi ve yüzünüzü yıkarken ılık suyu tercih edin.

Cilt kuruluğu önemli bir sağlık problemi olmasa da hastalar için oldukça rahatsız edicidir. Cilt kuruluğuyla baş edemiyorsanız bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CİLT, KURULUĞU,
Yorumlar
Haber Yazılımı