Haber Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 12:52 Bu haber 3123 kez okundu
 
Denizi olmayan Batman’da ev fiyatları bir milyonu aştı
Sanayisi, denizi olmayan ve işsizlikte ülkede birinci sırada bulunan Batman’da ev fiyatları dudak uçuklattı. Uzmanlar ise vatandaşları uyararak ev alınırken muhakkak ekspertizini yapmalarını tavsiye ettiler.
GÜNDEM Haberi
Denizi olmayan Batman’da ev fiyatları bir milyonu aştı

Batman Emlakçılar Dernek Başkanı Alaaddin Okçu: “Batman tüm emlakçılar derneği olarak Batman’daki olağan dışı hareketli gayrimenkul ve emlak sektöründeki hareketliliği önlemek için bizim derneğimiz yönetim ve üyeler olarak bunun önüne geçmeye çalışıyoruz.

FİYATLARIN YÜKSEK OLMASI BİZİ ÜZÜYOR

Batman’daki yaşantı ile bundan üç ya da beş sene ve öncesindeki yaşantı arasında çok büyük farklar çok uçurumlar oluştu. Daha öncesinde biz Batman’ı bir cazibe merkezi her kesimden insanın yaşayabileceği bir yer olarak tasarlıyorduk, görüyorduk, insanlara burada hem sosyal hem ekonomik olarak daha düzgün yaşayabileceklerini düşünüyorduk ve tavsiye ediyorduk.  Ama şu anki duruma bakılacak olursa en kötü doğalgazlı bir dairenin kirasının bin 200’den başlayıp 3 bin TL’ye kadar çıkması bizi ürkütüyor.  Bizi bu yönde mesela bazı adımlar atmaya zorluyor. Bunun muhakkak bir sebebi vardır bizim düşündüğümüz sebeplerden en başta olanı şudur, sahibinden olan ürünlerin kiralanması bir bilene sormadan bir mülkün kiralanması ve mesela kişi sahibinden kiraladıkça piyasada bir döngü oluyor ve bu artık belli bir süreden sonra nizami olmaya meyil ediyor. İkincisi o fiyata veriyor üçüncüsü verdikten sonra artık o bir döngü oluyor bunu da durduramıyoruz.

EKSPERTİZİNİ YAPMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ

Fiyatlar sadece kiralamada değil satışlarda da hakeza yükseldi, bunun önüne geçmek istiyoruz.  İnsanların mülk almadan önce muhakkak ekspertizini yapmalarını tavsiye ediyoruz.  Bir bilen  kurumdan bir bilen ofisten yetki belgesi olan ofislerden destek almalarını tavsiye ediyoruz. Bu hususta ivedi bir şekilde döngü olması gerekiyor, çünkü şu anda tıkanıklık yaşıyor. İnsanlar bir daireyi 600 ila 700 bin TL’ye almaları için ciddi bir kazanç elde etmeleri gerekiyor.  Bu sıkıntılara yol açıyor normal bir devlet memurunun bir daire alması neredeyse artık mucize oldu.  Bunun önüne geçmemiz gerekiyor.  Bir ürün aldığınız zaman bunun piyasası bunun satılabilir rakamları dairenin maliyeti oradaki yaşantı oradaki sosyal aktivite, kişi başına düşen gelir bunların tamamı yani ekspertiz ve piyasa analizi yapılmadan alınmamasını tavsiye ediyoruz.  Bunu eğer kişiler kullanıcılar yaparsa kademe kademe fiyatlarda düzelme olacağına inanıyoruz.  Bir bilene sormadan sakın daire, konut ticari alan almayın.

İNSANLARIN BİR EV İHTİYAÇLARI HAYAL OLUYOR

Bir dairenin fiyatı o dairenin içinde bulunmuş olduğu site sosyal alanları, kapalı garajı, dairenin içindeki ekstralarıyla ölçülür ve mesela Batman’da bildiğimiz üzere iyi bir sanayimiz yada iyi bir döngümüz yok bir liman şehri değil, misal buradaki işsizlik olan oranları Türkiye’de maalesef ki birinci sıradayız.  Şimdi durum böyle olunca bizim halkımızın 800 ila 1 milyon arası daire alabilmesi ya da kaç kişi alabilir, yani 1 milyonu kaç kişi var ki madem öyledir biz niye görmüyoruz. Bu yüzden insanların kademe kademe bilinçli bir şekilde alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz. Alacakları dairenin arsa fiyatından içindeki malzeme fiyatından yani tamamen maliyeti nedir, sattığı zaman, ne zaman ne kadara satılır kısacası tamamen düzgün bir şekilde ekspertiz yapmalarını tavsiye ediyoruz.  Bu yönde kesinlikle yapmadıkları her ekspertiz yapmadıkları her çalışma bir sonrakine emsal oluyor ve bu sayede piyasada sıkıntı oluşuyor, insanların artık bir yuva bir ev ihtiyaçları hayal oluyor.

 

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Denizi, olmayan, Batman’da, ev, fiyatları, bir, milyonu, aştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı