Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 13:42 Bu haber 3064 kez okundu
 
DİKA’dan Batman Turizmine 1 Milyon 794 Bin TL proje desteği
Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, Dicle Kalkınma Ajansı’nın “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Ajans’a sundukları “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” imzalanarak uygulanmaya başlandı.
GÜNDEM Haberi
DİKA’dan Batman Turizmine 1 Milyon 794 Bin TL proje desteği

 

Proje sözleşmesi Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı tarafından imzalandı. Projenin toplam bütçesi  1 Milyon 794 Bin TL olup DİKA tarafından yüzde 75 oranında desteklenerek 1 Milyon 345 Bin TL hibe desteği sağlanacak.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi” ile tescilli taşınmaz bir kültür varlığının restorasyon ve rehabilitasyonunun yapılacağını söyledi. Bu sayede geçmişte Süryaniler tarafından metropolit merkezi olarak kullanılan bu Manastır’ın yok olması önlenerek gelecek nesillere ulaştırılacağını ifade etti. Böylece kültürel kalkınmaya destek verilirken, ülkemizde bulunan bir kültürel varlığın korunacağını ve turizme kazandırılacağını belirtti. Altındağ “Mor Kuryakos Manastırı Restorasyon Projesi ile Batman’a ve Bölge’ye ziyarette bulunacak olan turist sayısı artacaktır. Buna paralel olarak Batman’ın turizm altyapısı güçlenecek, turizmde rekabet gücü artacaktır” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: batman gazetesi, Batman, Gazete
Yorumlar
Haber Yazılımı