Haber Detayı
23 Eylül 2019 - Pazartesi 12:30 Bu haber 987 kez okundu
 
‘Elektronik sigara masum değil’
Batman Medical Park Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Hüseyin Arpağ'ın “Elektronik Sigara” ile bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi
‘Elektronik sigara masum değil’

Dünyada her yıl 5 milyon, Türkiye’de ise 100 binden fazla kişi sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Pek çok kişi ise sigarayı bırakmak adına, son yıllarda çıkan, zararı olmadığı iddia edilen elektronik sigarayı özellikle gençler ve orta yaş grubunda kişiler sigarayı bırakma yöntemi olarak kullanıyor. Elektronik sigara, tüp içinde sıvı halde bulunan ve ana maddesi gliserol ve/veya propilen glikol, nikotin ve bazen de koku veren aromalardan oluşan karışımın ısıtılması sonucu duman oluşturan bir cihaz. Elektronik sigarada kullanılan her karışımda nikotin olmayabiliyor veya miktarı isteğe bağlı değişebiliyor. Ancak piyasada satılan elektronik sigara markalarının büyük çoğunluğunda nikotin bulunuyor. Nikotin içeren bu dumanın solunması ile 5 dakika içinde vücuttaki serum nikotin düzeyi en yüksek değerine ulaşıyor.

NİKOTİN İÇERİYOR

Gliserin, propilen glikol ve koku içeren aromalar, ağızdan tüketilen yiyeceklerde de katkı maddesi olarak kullanılıyor. Bu maddeler ağızdan tüketilme ile sağlık açısından bir risk yaratmıyor. Uzun süre maruz kalmanın ölümcül akciğer hastalıklarına, kansere, astım ve alerjik zatüreye yol açtığı biliniyor. Piyasada satılan elektronik sigaraların içindeki etken maddelerde, gliserol veya propilen glikol yerine tüketimi yasaklanmış yüksek oranda etilen glikol bulunuyor. Elektronik sigaralarda koku veren aromalar aldehid yapıda oluyor. Bunların bir kısmına karşı vücutta tepki oluşabiliyor.

DUMANI DA SİGARA GİBİ ETKİLİ

Yine yapılan bir çalışmada elektronik sigaraların dumanı ile klasik sigaraların dumanında, vücuttaki küçük hava yolları ve akciğerlerde zararlı maddelere aynı oranda rastlanıyor. Elektronik sigaralar, klasik sigaralara oranla daha az da olsa potansiyel olarak, kansere yol açan zehirli maddeler içeriyor. Elektronik sigaralar, sigarayı bırakmakta kullanılan ve nikotin içeren diğer ürünlere göre (Sakız, nikotin bantları vs.) sigara içmeye daha yakın bir deneyim yaşatıyor. Elektronik sigaranın sigarayı bıraktırmaya yardımcı olup olmadığı konusunda yapılan çalışmalarda sigara bıraktırmaya yardımcı olmadığı görülüyor. Sonuç olarak sağlıklı bir yaşam için sigara böreği dışında sigara ve/ veya tütün kelimesi içeren her üründen uzak bir yaşam sürmemiz gerekiyor

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: ‘Elektronik, sigara, masum, değil’,
Yorumlar
Haber Yazılımı