Haber Detayı
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 14:01
 
Eroğlu:"Şer odakları Hasankeyf’i bahane edip baraja karşı çıkıyorlar"
Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu kendi adı verilen Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Baraj suyu altında kalan Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’e gelerek yaşanan sorunları yerinde inceledi. Eroğlu sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada: “Ilısu Projesi ülkemizin en büyük enerji projelerinden biri olmasının yanında tarihi ve kültürel mirasın korunması bakımından da dünyada örnek bir projedir” dedi.
- Haberi
Eroğlu:

Eroğlu: “Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ülkemizin kalkınması ve refahı için çok önemli bir projedir. Ayrıca bölgenin gelişmesi ve kalkınması bakımından bir fırsat olmuştur. Kısacası ülkemizin yüz akı bir projedir. Daha proje safhasındayken bazı şer güçlerin karşı çıktığı bu muazzam projeyi başından sonuna kadar her safhasını bizzat takip ettim.”

 Eroğlu’na, AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı,  Ak Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir ve İl Başkanı Akif Gür eşlik etti.
Muazzam projenin detaylarına ve şer güçlerin neden karşı çıktığına dikkat çeken Eroğlu, dünyada enerji pastasından büyük pay alan devletler Türkiye’nin enerjide kendi istikametini çizmesini istemediklerini belirtti. “Türkiye son 18 yılda yaptığı hamle ile hidroelektrik enerji potansiyelinin yüzde 50’sini devreye almıştır” diyen Eroğlu: “r Bu oran; ABD’de yüzde 86,  Japonya’da yüzde 78,Norveç’te yüzde 72’dir. 19 Mayıs 2020'de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmete aldığı Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı, yılda 4,12 milyar kWh enerji üreterek milli ekonomimize her yıl 2,8 milyar TL katkı sağlayacaktır. Yani ülkemizin kalkınması ve cari açığın azaltılması için muazzam bir projedir” dedi.


“350 MİLYON TL'LİK EKONOMİYE KATKI SAĞLAMIŞTIR”
Baraj enerji üretmeye başlayalı 2,5 ay içerisinde 350 milyon TL'lik ekonomiye katkı sağladığını belirten Eroğlu, “Bu durum hem ülkemizin ekonomik bağımsızlığını istemeyen ülkeleri, hem de içerideki şer odakları rahatsız ettiği için Hasankeyf’i bahane edip baraja karşı çıkıyorlar. Ilısu Projesi; gerek tarihi ve kültürel varlıkların korunup kurtarılması gerekse yeniden yerleşim çalışmaları bakımından Dünya’da benzersiz bir projedir. Ilısu Barajı yapılmamış olsaydı Hasankeyf’teki tarihi ve kültürel miras yok olmayla karşı karşıyaydı” dedi.
“YÜZLERCE YILLIK TARİHİ ESERLER TAŞINDI”
Hasankeyf, yukarı şehir ve aşağı şehir olmak üzere iki kısımdan oluştuğunu ifade eden Eroğlu açıklamasında şunları söyledi:  “Ilısu Baraj göl alanından etkilenmeyen Hasankeyf Yukarı Şehir yeniden düzenlenerek ve sağlamlaştırma çalışmaları yapılarak Arkeolojik Park ve Açık Hava Müzesi haline getirilmiştir. Baraj göl alanından etkilenen Hasankeyf Aşağı Şehir’de yer alan tarihi ve kültürel varlıklar ise bütüncül bir yaklaşım çerçevesinde son derece titiz metotlarla taşınarak baraj göl alanından çıkarılmış, nihai yerlerinde konumlandırılmış ve restorasyonları yapılmıştır. Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Kale Kapısı, Er Rızk Cami, Süleyman Han Cami, Kızlar (Eyyubi) Cami taşındı. Taşınan tarihi yapılar, Hasankeyf yeni açık hava müzesinde bölge turizminin cazibe merkezi olacak.  Taşınan eserlerin tarihi durumu, taşıma mesafesi, yapıların ağırlığı ve işlemlerin maliyeti bakımından dünyanın en geniş kapsamlı koruma ve kurtarma projesidir. Baraj inşaatı söz konusu olmasaydı bu tarihi yapılar kaderine terk edilmiş bir şekilde yıkılmaya yüz tutmuşlardı. Taşınan bütün tarihi yapılar Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından alınan İlke Kararları doğrultusunda, farklı dallardan konularında uzman bilim insanlarından oluşan bilim komisyonlarının verdiği kararlar doğrultusunda taşınmıştır.

 


MEVCUT HASANKEYF 500 DEKAR İKEN YENİ YERLEŞİM YERİ 6 KATINA ÇIKARTILDI
Çok yönlü bir proje olan Ilısu Projesinin diğer bir yönü de yeniden yerleşim çalışmalarıdır. Çarpık kentleşmenin hâkim olduğu eski yerleşim yerlerinin yerine yöre mimarisine uygun, modern altyapıya sahip Dünyaya örnek teşkil edecek bir yerleşim yeri oluşturulmuştur. Hasankeyf’in yeni yerleşim yeri için yöre halkıyla görüşülerek onların istediği yerde ilçe yeniden kurulmuştur. Mevcut Hasankeyf 500 dekar iken yeni yerleşim yeri 6 katına çıkartılarak 3.000 dekar alanda kurulmuştur. Eski konutlar ortalama 60 metrekare iken yeni konutlar ortalama 160 metrekare olarak bölge mimarisine uygun inşa edilmiştir.  Örnek konutların inşası sırasında hak sahiplerinin görüş ve isteklerine sık sık başvurularak bu doğrultuda 875 kalıcı konut inşa edilmiştir. Yeni konutların 815 adeti müstakil tek katlı binadan oluşmaktadır. Eski Hasankeyf’te aynı hanede birden çok aile yaşamakta iken yeni Hasankeyf’te her bir aileye ayrı konut verilerek hayat kaliteleri arttırılmıştır.
HASANKEYF ÜNİVERSİTEYE KAVUŞTU
 Eski Hasankeyf’te herhangi bir yükseköğretim kurumu yokken, Yeni Hasankeyf’e Turizm Otelcilik Yüksek Okulu ve Uygulama Okulu kazandırılmıştır. Mezun olan öğrencilerin bölge turizmine büyük katkı sağlaması bekleniyor.  Yeni oluşturulan Kültür Parkı ve Müze ile bölgenin binlerce yıllık tarihi ziyarete açılmıştır. Kültür Yarımadası bağlantı köprüsü ile baraj gölü muhteşem bir görüntü sunmaktadır. Yapılan yatırımlar ile Hasankeyf turizmin cazibe merkezi haline gelmektedir.  Hasankeyf kültür turizminin yanında tabiat turizminin de merkezi olmuştur. Baraj gölünde teknelerle gezinti turları, kano, yelken, dalış, flyboard gibi sportif faaliyetler yapılacaktır. Yamaç paraşütünün yapıldığı Hasankeyf’te su altı dalma sporları da yapılacaktır. Vatandaşların ticari faaliyetleri için 126 dükkândan oluşan Kültür Aksı Ticaret Merkezi ile 11 dükkândan oluşan ayrı bir ticaret merkezi tesis edilmiştir. 

 


BU AZİZ MİLLET HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIKTIR
Yeni kurulan Hasankeyf ilçenin; İçmesuyu, Arıtma tesisi, Kanalizasyon hatları, Yollar gibi her türlü altyapısı tesis edilmiştir. Ayrıca yeni yapılan mezarlığa dini vecibelere uygun olarak cenazeler yakınlarının da katılımı ile taşınmıştır. Barajı göl alanından etkilenen Ilısu köyünü de yeniden inşa ettik. Bölge mimarisine uygun, baraj gölü manzaralı Türkiye’nin en güzel köyünü oluşturduk. Okulu ve sağlık ocağı ile birlik inşa ettiğimiz 48 konutun anahtarlarını hak sahiplerine Sayın Cumhurbaşkanımız vermişti. Hasankeyfliler projeden ve yeni yerleşim yerlerinden gayet memnunlar. Bu memnuniyetlerini de sürekli dile getiriyorlar. Her fırsatta ülkemizi dışarıya karşı şikâyet edenler, ülkemizin kalkınmasını istemeyenlerin ekmeğine yağ sürerek bu projeye karşı çıkmaktadırlar. Ilısu Projesi ve Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ülkemizin gururu, kalkınmanın ve refahın lokomotifi olan örnek bir projedir.”

 

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Eroğlu:"Şer, odakları, Hasankeyf’i, bahane, edip, baraja, karşı, çıkıyorlar",
Yorumlar
Haber Yazılımı