Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 17:22 Bu haber 1407 kez okundu
 
‘Esentepe tahrip ediliyor’
Batman Demokrasi Platformu adına gazetemize ziyaret gerçekleştiren SES ve TMMOB Yönetim Kurulu Üyeleri, Esentepe’ye yapılması planlanan Cami Projesi ile yeşil alan üzerinde tahribat yapıldığını ve diyanetin rant sağlayacağını ileri sürdü.
GÜNDEM Haberi
‘Esentepe tahrip ediliyor’

Esentepe’de plan değişikliği ile 159 bin metrekare alanın Batman Belediyesi Meclis kararıyla ibadet alanına dönüştürüldüğünü söyleyen Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şube Başkanı ve Demokrasi Platformu dönem sözcüsü Deniz Topkan: “Esentepe kentsel kamusal rekreasyon alanı ile ilgili yıllardır sürmekte olan tartışmalar bir türlü sonuçlandırılmamıştır. Dava konusu olan bu alan ile ilgili belediyenin açmış olduğu dava, belediye lehine kentsel kamusal rekreasyon alanı olarak kalması yönünde karara bağlanmış, ancak milli emlak tarafından temyiz davası sürecinde iken bahse konu alan üzerinde cami projesi tartışmaları başlamıştır. Bu süreçte kayyum atanan Batman Belediyesi davadan vazgeçmiş ve sürecin önünü açmıştır.  

‘Esentepe yeşil alan olarak korunmalı’

Söz konusu alan mevcut durumda park, spor sağlık alanları iken bu plan değişikliği ile 159 bin metrekarelik alanın tamamının ibadet tesisi alanı olarak değiştirilmesi, caminin arazi kotunun en yüksek olduğu yere konumlanması, hizmet etki alanındaki nüfusun bu alana ulaşamayacağı, erişemeyeceği anlamına gelmektedir. Bu tür ibadet alanlarının yer seçimi, planlama mevzuat hükümleri ve kullanım kolaylığı açısından ibadet anlayışına ters düşmektedir. Bunun yerine bu alanların “eski devlet hastanesi” yerleşkesine konumlanması hem mevcut ağaçların korunması hem de ulaşılabilirlik-erişilebilirlik açısından en doğru karar olacağına inanmaktayız. Batman Belediyesi’nin daha önce bu alanla ilgili hazırlatmış olduğu rekreasyon projesinin yeniden gündeme alınması ve Batman’ın simgesi olan Esentepe’nin yeşil alan olarak korunması gerektiğini düşünmekteyiz. Batman halkı kendi kenti ve yaşam alanları ile ilgili karar alma hakkını hiçbir suretle başkalarına bırakmayacaktır. Bu husus ile ilgili hiçbir kamuoyu çalışması yapılmadan üstenci bir yaklaşımla alınan kararlara Batman halkının ve biz sivil toplum örgütlerinin kamu yararı çerçevesin de yaklaşımı ve tavrı nettir. TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu olarak kentimiz ile ilgili alınan ve alınacak olan her türlü kararın hukuki ve kamu yararı çerçevesinde takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Esentepe, tahrip, ediliyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı