Haber Detayı
07 Mayıs 2018 - Pazartesi 14:30 Bu haber 6502 kez okundu
 
Göz tembelliği nedir, nasıl giderilir?
Özel Batman Yaşam Hastanesi Göz Doktoru Uzm. Dr. Hişam Alotaibi, göz tembelliği ile ilgili bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi
 Göz tembelliği nedir, nasıl giderilir?

 

Özel Batman Yaşam Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alotaibi, göz tembelliğinin fark edilmesi zor, sinsi ama teşhisinin geçikmesi halinde  ilerleyen yaşlarda insanın hayatını karartabilecek  bir bozukluk olduğuna dikkat çekiyor. Göz tembelliği ile ilgili olarak velilerin oldukça dikkatli bir gözlemci olup çocukların geleceğe kusursuz bakan çocukların yetiştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Bebekler dünyaya geldiklerinde görüş oranları oldukça düşüktür. Zamanla görme oranları artar.ergenlik yaşına gelene dek görme sistemleri değişir ve 9-10 yaşlarında kusursuz hale gelir.gözün gelişim aşamalarının sağlıklı olup olmadığını dış gözlemle görmek yeterli olmayabilir bu nedenle çocuklarımızın ilerleyen yaşlarda gözünden sıkıntı yaşamaması için  3-4 yaşından önce şikayeti olsun olmasın bir göz muayenesinden geçirilmesinde fayda vardır diyerek geç kalınmanın zararlarına dikkat çekiyoruz.

GÖZ TEMBELLİĞİ NE DEMEKTİR ?

Göz tembelliği çocukluk döneminde normal gelişmeyen gözdeki görme azlığının genel adıdır.göz tembelliği gözlerin tam kapasiteyle kullanılmaması anlamına gelmektedir. Genellikle tek gözle oluşur. Görünmez sıklığı fazladır ve hemen her 100 kişiden üçünde görülmektedir. Teşhisi son derece son ve ancak uzman bir gözün fark edebileceği bir rahatsızlıktır. Çoğu vakada göz tembelliğine yol açan durumlar kalıtsal olabilir. Özellikle ailesinde göz tembelliği olan çocuklar göz doktoru tarafından mutlaka muayene edilmelidir.göz tembelliğinin tedavisi için en ideal zaman ergenlik cağı öncesi yıllardır.

GÖZ TEMBELLİĞİNİN 3 FARKLI NEDENİ VARDIR

Şaşılık denilen kusurdan dolayı kayan gözde tembellik oluşabilir.

Kırma kusurları. Teşhisi en zor olan tembelliği de budur. yüksek kırma kusuru nedeni ile bir göz diğerinden çok bulanık görüyorsa bu göz görsel gelişimini tamamlayarak tembel hale gelir. Görünüşte gözlerde  herhangi bir problem olmadığı için teşhisi en zor göz tembelliği bu tip arızalar bakarak anlaşılamadığından genellikle göz muayenesi okul dönemine kadar gecikir ve buda tedavi için geç kalınmış olduğunu göstermektedir. Ana neden ise göz dokularında bulanıklıktır. Adına katarakt dediğimiz bu tip tembellik en erken gelişen göz tembelliğidir. Teşhisi için her bebeğin bir doktor tarafından son derece kolay bir test olan kırmızı yansıma testine tabi tutulması yeterlidir. Doğumsal katarakt mümkün olan en kısa zaman da cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

GÖRME TEMBELLİĞİ TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR ?

Tembel gözde günlük hayatı engelleyici ve kalıcı görme bozukluğu olabilir. Derinlik algısı tamamen kaybolabilir. Eğer sağlam gözde bir şekilde zarara uğrarsa ömür boyu görme sıkıntısı çekebilir. Problem ne kadar erken tespit edilirse tedavide başarı şansı o kadar fazladır. Çoğu kez kısmi tedaviyi 9-10 yaşına kadar sürdürmek gerekebilir. Bu yaştan sonra göz tembelliği genellikler tekrarlamaz. Bu nedenle bu yaşlara dek tembelliğin giderilmesi için tedavi şansı iyi kullanılmalıdır. Eğer göz tembelliği erken çocukluk donemi dediğimiz devreden sonra yani 10 yasından sonra teşhis edilirse tedavide başarı şansı daha azdır. Ancak şaşılık ve kırılma kusuruna bağlı göz tembelliklerinin tedavileri misbeten daha genç yaşlarda da tedavi edilebilmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Göz, tembelliği, nedir,, nasıl, giderilir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı