Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 15:01 Bu haber 4507 kez okundu
 
Gre Amer kazı belgeseli Pera Müzesinde
Yönetmenliğini Melek Ulagay Taylan'ın yaptığı, Dr. Gül Pulhan ve Dr. Stuart Blaylock'un Ilısu Barajı HES Projesi kapsamında Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesindeki Müze Müdürlüğü Başkanlığında Batman İki Köprü Işıkveren Köyü Gre Amer Höyüğü'nde 2009 yılından bu yana sürdürdükleri arkeolojik kazının öyküsü Katman filminin İstanbul'daki ilk gösterimi İstanbul Pera Müzesinde yapıldı.
KÜLTÜR Haberi
Gre Amer kazı belgeseli Pera Müzesinde

 

FİLM GALASI İLGİ GÖRDÜ

Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesindeki Müze Müdürlüğü Başkanlığında 2009 yılından bu yana yürütülen Gre Amer kazısının hikayesini anlatan ‘Katman’ isimli belgeselin galası 23 Ocak 2018 gecesi İstanbul Pera Müze’sinde yapıldı. Galaya Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, filmin yönetmeni Melek Ulagay Taylan, yapımcısı Çiğden Mater, kazının yürütücüleri arkeolog Dr. Gül Pulhan ve arkeolog Dr. Stuart Blaylock ve kazı ekibi üyeleri katıldı. Kalabalık bir davetli topluluğunun izlediği filmin Galası alkış topladı.

GALAYA AKIN

Davetliler arasında gazeteci yazar Zeynep Oral, gazeteci–yazar Oral Çalışlar ve İpek Çalışlar, gazeteci Nadire Mater, ekonomist ve köşe yazarı Ege Cansen, yazar Emine Uşaklıgil, sanat tarihçi Profesör Günsel Renda, Ankara İngiliz Enstitüsü Müdürü Dr. Lutgarde Vandeput, Amerikan Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Elif Denel, Koç Üniversitesi ANAMED müdürü Profesör Chris Roosevelt, arkeoloji profesörleri Cevat Erder, Mehmet Özdoğan, Sevil Gülçur, Mihriban Özbaşaran. Christina Luke, İstanbul Arkeologlar Derneği Başkanı Yiğit Özar, avukat Murat Cano, film yapımcıları Nadir Öperli, Emine Yıldırım, oyuncu ve yapımcı Derya Durmaz, Ege Yayınları sahibi Ahmet Boratav, heykeltraş Servet Demirtaş, Eczacıbaşı Holding CEO’su Erdal Karamercan ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter vardı. Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı. Katman belgeselinin çekilmesinde emeği geçen kazı ekibine teşekkür eden Aslanlı; “Böyle bir çalışmanın Batman’da yapılmasında ilimizin tanıtımı açısından da önemlidir. Batman’ın tanıtımında emek veren herkese teşekkür ederiz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gre, Amer, kazı, belgeseli, Pera, Müzesinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı