Haber Detayı
24 Ağustos 2020 - Pazartesi 14:52
 
Hasankeyf’te ilk kez tüplü su dalışı yapıldı
Ilısu Barajıyla birlikte sular altına altında kalan Batman’ın antik kenti Hasankeyf’in turizme kazandırılması amacıyla çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda baraj suyu gölünün altında kalan ilçede ‘Su Altı Dalış Turizmi’ için dalışlar başladı
YAŞAM Haberi
Hasankeyf’te ilk kez tüplü su dalışı yapıldı

 

. Diyarbakır İl Afet Arama ve Kurtarma Müdürlüğü, Anatolia Spor Kulübü dalgıçları ile Su Sporları İhtisas Kulübü'nün de katkı sunduğu Su Dalış Eğitim Birimi, Hasankeyf’te Ilısu Baraj gölüne tüplü dalış gerçekleştirdiler. Hasankeyf’te su dalışlarının yapılacağı alanların belirlenmesi amacıyla ilk kez tüplü dalış yapılırken, su altında kalan ilçedeki yerlerin bu şekilde tanıtılması hedefleniyor.
Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, İl Kültür Müdürlüğü ve Anatolia Spor Kulübü dalgıçları ile birlikte Hasankeyf Ilısu Veysel Eroğlu Baraj Gölünde fizibilite çalışması yaptı. Yapılan dalışlarda kısa vadeli parkurlar belirlendi. Barajın suyunun zaman içerisinde oturmasıyla uzun parkurlar belirleme çalışmaları yapılacak.
“HASANKEYF’İ TURİZME KAZANDIRMA ÇABASI İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”
Kaymakam Öztürk; “Hasankeyf Ilısu Veysel Eroğlu Baraj Gölü üzerinde yapılacak olan su sporlarının bir parçası olan dalış için yapılan çalışmalardan güzel neticeler alıyoruz. Zaman içerisinde baraj suyunun oturması ile birlikte ilçemiz dalış sporunun cazibe merkezlerinden biri olacaktır. İnşallah bundan sonra da Hasankeyf ilçemizi sadece tarihi ile değil bütün yönleriyle turizme kazandırma çabası içerisinde olacağız. Hasankeyf ilçemizin turizm potansiyelinin büyümesi hem ilçe halkının bütçesine hem de ülkemizin ekonomisine katkı sunacaktır” dedi.
“ESKİ HASANKEYF’İ SUYA DALARAK GÖRMEK MÜMKÜN”
İlçede barajdan sonra turizmin canlanması ve yeni Hasankeyf’in tanıtılmasının önemli olduğunu belirten Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, deneme dalışların iyi neticeler verdiğini söyledi. Su altı dalış turizminin, barajda bundan böyle oluşacak su altı dünyasının flora, fauna ve arkeolojik kültür varlıklarını görmek, fotoğraflamak, filme almak ve sportif balık avlama amaçlı olarak gerçekleştirilen tanıtım, sportif ve eğitim amaçlı dalışlar ile kıyıda verilen konaklama ve ağırlama hizmetleri içine alan bir turizm çeşidi olduğunu belirten Çoban Ahmet: “bu sayede ilçeye sırf baraja dalmak, su altında kalan yerleri görmek isteyenler gelecektir” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Hasankeyf’te, ilk, kez, tüplü, su, dalışı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı