Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 10:33 Bu haber 5193 kez okundu
 
‘Her şey Batman gençliği için’
Amatör futbol liginde mücadele eden ve Batman’da ‘Amatörün Yılmaz Vural’ı olarak tanınan Sağlıkspor Kulüp Başkanı Hakim Baktaş ile amatör futbol kulüplerinin yaşadığı sorunlar ve talepleri üzerine röportaj gerçekleştirdik. Gazetemiz yazarlarından Orhan Engin'in Sağlıkspor Kulüp Başkanı Hakim Baktaş ile yaptığı röportajı siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.
SPOR Haberi
‘Her şey Batman gençliği için’

 

Eski bir futbolcu olan ve 13 yıl boyunca sahalarda top koştuktan sonra bir grup arkadaşı ile birlikte 2009 yılında amatör ligde mücadele eden Sağlıkspor futbol takımını kurduklarını belirten Başkan Hakim Baktaş, 8 yıldan bu yana amatör ligde mücadele ettiklerini ve yüzlerce genç yetiştirdiklerini söyledi. Futbol camiasının kendisini ‘Amatörün Yılmaz Vural’ı olarak isimlendirdiğini söyleyen Başkan Baktaş: “Futbol karşılaşması sırasında kendimi zaman zaman kaybediyorum. Spora olan bağlılığım ve sevgim her şeyin önüne geçiyor. Saha kenarında bazen futbolcum ile birlikte koştuğum da oluyor. Bunu gençlerimiz için yapıyorum.” dedi.

FUTBOLCULARIN EĞİTİMİNE DİKKAT EDİYORUZ

Hem yereldeki amatör takımlara, hem bölgedeki amatör takımlara ve hem de Petrolspor’a yetiştirdikleri futbolcuları transfer ettiklerini ifade eden Başkan Baktaş: “Futbolcularımızın eğitimine çok dikkat ediyoruz. Hem futbol oynayan hem de okulunu okuyan kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bizim yanımızda top koşturup üniversiteye giden birçok kardeşimiz oldu bugüne kadar. Bütün bunları da hiçbir gelirimiz olmadan gerçekleştiriyoruz. Batman Valisinin sezon başı bütün amatör spor kulüplerine verdiği bir malzeme yardımı oluyor. Onun dışında Batman Belediyesi’nin bize bir katkısı olacak önümüzdeki günlerde. Bunların dışında kendi imkanlarımız ve bulabilirsek sponsorlar desteği ile ayakta kalmaya çalışıyoruz.” dedi.

KALİTELİ MALZEME OLMASI ÖNEMLİ

Batman Valiliği önceki yıllarda amatör spor kulüplerine maddi destekte bulunduğu için kendi malzemelerini temin ettiklerini belirten Başkan Hakim Baktaş: “Önceki sezon ihale usulü malzeme teminine gidildiği için ihaleyi alan firma takımlara düşük kaliteli malzeme verdi. O malzemeler ise çok kısa bir süre sonra kullanılamaz hale geldi. Valilikten ricamız malzemenin kaliteli olmasına dikkat etmeleridir. Çünkü kalitesiz spor malzemeleri ile sezonu bitiremiyoruz.” şeklinde konuştu.

İŞKUR MODELİ KULÜPLERE DE UYGULANSIN

İşkur’un bazı illerde yaptığı uygulamaları Batman’da da yapılması gerektiğine dikkat çeken Sağlıkspor Amatör Futbol Kulübü Başkanı Hakim Baktaş: “Kulüpler bünyesinde başka şehirlerde İşkur aracılığıyla futbolcu istihdam ediliyor. Batman’da da böyle bir şeyin yapılması durumunda amatör takımlar ekonomik olarak rahatlamış olacaktır.” ifadelerinde bulundu.

TESİS SORUNU YAŞIYORUZ

Batman’da amatör futbol kulüplerinin birçoğunun henüz idmanlara başlayamadığını belirten Başkan Baktaş: “Kentte amatör kulüplerinin kullanabileceği yeterli tesis bulunmuyor. Durum böyle olunca birçok amatör takım daha idmana bile çıkamadı.

HER ALANDA FAALİYET GÖSTERMEK İSTERDİK

Batman’daki tesis sorununun acil olarak giderilmesi gerekmektedir. Halı sahalar veya küçük sahalar idman yapmaya uygun değiller.” dedi. Belediyelerin kendi bünyelerindeki futbol takımlarına verdiği maddi desteğin yüzde 12’sini amatör spor kulüplerine vermesi gerektiğini söyleyen Başkan Baktaş: “Her alanda faaliyet gösteren belediyeye bağlı spor kulüplerinin maddi bir sorunu bulunmuyor. Kendi bünyelerindeki takımlara harcadıkları paranın yüzde 12 gibi bir rakamı kentte bulunan diğer takımlara da vermeleri gerekir. Bizler de her alanda faaliyet göstermek isterdik. Ancak mevcut ekonomik durumumuz ve futbola olan rağbet dolayısı ile sadece futbol alanında faaliyetlerimizi yürütmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

KURUMLAR GENÇLERE DAHA FAZLA DESTEK OLMALI

Mevcut amatör kulüplere kamu kurum ve kuruluşlarının daha fazla destek olması gerektiğini belirten Sağlıkspor Kulüp Başkanı Hakim Baktaş şunları söyledi: “Kamu kurumları mevcut takımları kendi bünyesine alırsa daha fazla gencimizi sokağın kötü alışkanlıklarından uzak tutmuş olacağız. Özellikle alt yapılara olan desteğin arttırılması gerekir ve amatörlere alt yapı için zorunluluk getirilmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. son 4-5 sezondur takımımıza futbolcu transferi yapmıyoruz. Çünkü kendi alt yapımızdan yetişen futbolcuları takıma alarak mücadele ediyoruz. Yaptığımız her şey Batmanlı gençlerimiz içindir. Petrolspor yönetiminin amatör kulüplerden futbolcu bulup bünyesine katması için bir izleme komitesi oluşturmasını bekliyoruz. Amatör takımlarda yetişen çok kaliteli futbolcular oluyor ve onların da takımda değerlendirilmesini isterim.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Her, şey, Batman, gençliği, için’,
Yorumlar
Haber Yazılımı