Haber Detayı
19 Ocak 2019 - Cumartesi 13:07 Bu haber 12541 kez okundu
 
İdrar yolu kapalı olan küçük Nisa ameliyat için yardım bekliyor
Batman’ın Kozluk İlçesi’nde doğuştan idrar yolu kapalı olan 6 yaşındaki Nisa Çelik adlı kız çocuğu ameliyat olup sağlığına kavuşmak istiyor.
GÜNDEM Haberi
İdrar yolu kapalı olan küçük Nisa ameliyat için yardım bekliyor

Anne Neslihan Çelik, kızının 5-6 ameliyat geçirdiğini ancak sağlığına kavuşamadığını belirterek Sağlık Bakanlığından yardım istedi.

Göbeğine açılan delikten idrarını yapan ve annesi tarafından her gün birçok göbeğine takılan beze idrarını yapmak zorunda kalan küçük Nisa, akranları gibi okula gitmek ve onlar gibi tuvalete gitmek istediğini söyledi. Kızına yapılan ameliyatların her seferinde durumunu kötüleştirdiğini söyleyen baba Veysi Çelik, “Çocuğum 4 defa açık ameliyat görmüştür. Her seferinde yanlış tedavi yapıldı. Şuanda göbeğinin altında idrarını yapıyor ve bez bağlıyoruz. Yarım saatte bir bezi değiştiriyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz durumumuz olmadığı için. Çocuk okul çağındadır. Çocuk okula gidiyor günde 3-4 sefer annesi 3-4 aylık çocuk koşulları gibi gidip bezini değiştiriyor. Çocuğumu tedavi etmek için yetkililerden yardım istiyoruz” dedi.

Küçük Nisa, okula gitmek istiyor

Hayalindeki mesleği yapmak için okula gitmek istediğini söyleyen 6 yaşındaki Nisa Çelik, “Diş doktoru olmak istiyorum. Okula gitmek istiyorum, arkadaşlarımla oynamak istiyorum dışarıda. Okula gitmek istiyorum ve bezimin artık olmasını istemiyorum. Utanıyorum diğer çocuklar gibi tuvalete gitmek istiyorum” şeklinde konuştu.

‘Kızımın durumuna da bir çare bulunsun’

Kızı Nisa’nın doğduğu günden bu yana idrar yolu sorunu yaşadığını belirten anne Neslihan Çelik, kızının tedavisi için birçok yere gittiklerini ve bugüne kadar 5-6 ameliyat geçirdiğini ancak sağlığına kavuşamadığını söyleyerek Sağlık Bakanından yardım istedi. İyi bir hastane ve doktorların yapacağı ameliyatla kızı Nisa’nın sağlığına kavuşabileceğini belirten anne Neslihan Çelik, “Kızım için iyi bir doktor iyi bir ameliyat istiyorum. Zaten son ameliyatı olacak. Bu seferde başarısız geçerse masada bile kalabilirmiş. İyi bir doktor olmazsa sakat kalabilirmiş. Sadece iyi bir hastanede iyi bir doktorun kızımı ameliyat etmesini istiyorum. Birçok doktora götürdüm profesörler 100 bin TL’den aşağı istemiyorlar. Durumum da yok bu kadar parayı verecek. Ankara’ya götürdüm. Birçok yeri gezdik iyi doktorlar 50-60 bin TL’den aşağı istemiyorlar. İyileşmesi için de yüzde 20-30 ihtimal veriyorlar. İyi bir hastanede ameliyat olursa hem kızım bu acıdan kurtulur hem de ben. 6 yıldır bunları çekiyorum. Bu sefer iyi bir doktor ameliyat ederse belki başarılı olur. Çünkü kızım iyi olmayan doktorların yanında ameliyat olduğu için bu halde. Yani bir ameliyatla iyileşmesi gerekirken 5-6 ameliyat geçirdi. Sağlık Bakanından yardım istiyorum. Kızımın bu durumuna da bir çare bulunsun. Artık gücüm takatim kalmadı. 3 çocuğum daha var onlara bakamıyorum ve ilgilenemiyorum. Bunun üzüntüsünden artık hiçbir şey yapamıyorum. 6 aylık bebeğim var onunla ilgilenemiyorum bu yüzden. Sürekli bununlayım. Hastalığıyla, beziyle, okuluylayım. Bunu düşünmekten çocuklarıma vakit ayırma fırsatım olmuyor. Sürekli hastanelerdeyim ve enfeksiyon kapıyor. O da üzülüyor ve artık anlıyor. Her şeye üzülüyor. Diyor, ‘Ben niye normal şekilde idrar yapamıyorum. Niye ben diğer çocuklar gibi oynayamıyorum’ gerçekten yardım istiyorum. Maddi durumum da kalmadı. Artık çaresizim. Devletimizden yardım istiyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İdrar, yolu, kapalı, olan, küçük, Nisa, ameliyat, için, yardım, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı