Haber Detayı
10 Şubat 2021 - Çarşamba 13:14
 
Kanser hastaları korona aşısı yaptırabilir
Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Onkoloji Uzmanı Dr. Yakup Ergün, kanser hastalarının güvenli bir şekilde aşılarını yaptırabileceğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Kanser hastaları korona aşısı yaptırabilir

Kanser hastalarını riskli grupta olduğunu ve korunma ihtiyacına vurgu yapan Onkoloji Uzmanı Dr. Yakup Ergün, “Kanser hastalarının Covid-19 aşısı yaptırmaları ile ilgili şunu söyledi; “Kanser hastaları, COVİD-19 açısından riskli grupta olduklarından dolayı bu hastalıktan korunmak önem arz etmektedir. Bu tür enfeksiyonlardan korunmada en etkili yolun aşılanma olduğu iyi bilinmektedir. Sağlık Bakanlığımız tarafınca ülkemizde uygulanmasına başlanan SINOVAC aşısı tıpkı grip aşısı gibi inaktif (ölü) aşı olup yan etkiler açısından en güvenilir aşı grubundadır. Başta Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olmak üzere kanserle ilgilenen uluslararası birçok kuruluş, kanser hastalarının corona aşısını yaptırmasını önermektedirler. Bu bağlamda bizde kanser hastalarımıza sırası gelince corona aşısını yaptırmalarını öneriyoruz.”

Kemoterapi tedavisi gören hastalara da önemli bir uyarıda bulunan Ergün, “Diğer önemli bir husus ise, aktif olarak kanser tedavisi alan hastalarımızın durumudur. Bu hastalarımız da güvenli bir şekilde aşılarını yaptırabilirler. Ancak bazı kemoterapi ilaçları kan değerlerini belirgin olarak düşürdüğünden aşı yapılan yerde kanama görülebilir. Bu nedenle kan değerini düşürebilen kemoterapi ilacı alan hastalarımıza aşı öncesi kan değerlerini kontrol ettirmelerini, kanama açısından risk teşkil edecek kan düşüklüğü olmaması halinde aşılarını gönül rahatlığıyla yaptırmalarını öneriyoruz.”

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Kanser, hastaları, korona, aşısı, yaptırabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı