Haber Detayı
03 Ekim 2017 - Salı 14:20 Bu haber 3253 kez okundu
 
Kapılar kapanmasın
‘Habur Sınır Kapısı’nın kapanma söylemi dahi hem bölgemizi hem de ilimizi olumsuz etkiledi’
GÜNDEM Haberi
Kapılar kapanmasın

‘Habur Sınır Kapısı’nın kapanma söylemi dahi hem bölgemizi hem de ilimizi olumsuz etkiledi’

Kapılar kapanmasın

Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (BESOB) Başkanı Talat Kara, Baz Auto sahibi Erdal Baz ile gazetemizi ziyaret etti.  Kentte faaliyet yürüten esnafların ekonomik olarak büyük zorluklar yaşadığını belirten Kara, kapıda büyük bir ekonomik krizin bulunduğunu ve şimdiden birçok küçük esnafımızı etkilediğini söyledi.

 Kara: “Habur Sınır Kapısı’nın kapanma söylemi dahi hem bölgemizi hem de ilimizi olumsuz etkiledi. Temennimiz; diyalogla sorunların çözülmesidir ve sınır kapısının kapanmasıdır. Kapının kapanması ekonomimize ciddi zarar verir. Yatırımcıların çoğunun Kürdistan Bölgesi’nde yatırımı var.

ODANIN AKTİF 6 BİN ÜYESİ BULUNUYOR

BESOB’a bağlı yaklaşık 6 bin üyenin bulunduğunu belirten Başkan Kara: “Birçok esnafımızın bankalara borcu var. Banka merkezleri Batman’a haksızlık yapıyor. İlimizi çatışma bölgesi olarak görüyorlar. Bankalar gayrimenkul değerinin yüzde 30’unu veriyor. Kredi vermemek için her yolu deniyorlar. Bankalara çağrımızdır; ilimiz çok rahat ve yaşanılabilir bir kenttir. En yoksul ve işsiz kent olmamıza rağmen yaşanılabilir bir kentiz. Esnafın en büyük sorunu ekonomik krizdir. Batman’da esnaflar çek ve sentlerden etkilendi. Küçük esnafın durumu ortada. Küresel sermaye küçük esnafı bitirdi. İlimize yatırım yapılmasın diye bir şey söylemiyoruz. Yatırımcılara biz hep destek çıkarız. Ama her köşe başında açılan bu AVM’ler küçük esnafı bitiriyor. İlin ekonomisine katkıları yok. Daha çok olumsuz etkiliyor. Çünkü banklarda ve odalarda kayıtları yok. Kentten aldıkları paralar hep dışarı akıyor. Herkesin alış verişini yerel esnaftan yapmasını arzuluyoruz. Esnaf varsa sokaklar da güvenlidir.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kapılar, kapanmasın,
Yorumlar
Haber Yazılımı