Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 13:09 Bu haber 1222 kez okundu
 
Koronayı yenen doktor: “Milyonlarca dikenlerin üzerinde yatıyor gibiydim”
Batman Bölge Devlet Hastanesinde görev yapan Nefroloji Uzmanı Dr. Zeki Kemeç, Kovid-19’u yendi. Hastaları ve sağlık çalışanları tarafından sevilen doktor, “bu virüsü hafife almak çok büyük yanılgı olur” dedi.
GÜNDEM Haberi
Koronayı yenen doktor: “Milyonlarca dikenlerin üzerinde yatıyor gibiydim”

 

 Mücadele sonucu koronayı yenen Dr. Kemeç süreci şunları söyledi: “Temmuz ayının başında korona virüse yakalandım. Virüs akciğerime nüfuz etmişti. İlk başta tatsızlık, iştahsızlık, halsizlik, terleme, bel ve sırt ağrısı yakınmalarım oldu. Daha sonra sırtımın ağrısından yatarken sağa sola dönemez olmuştum. Eğilmekte zorluk çekiyordum. Sırt üstü yattığımda ise sanki milyonlarca dikenlerin üzerinde yatıyormuşum gibi canım acıyordu” dedi.

Aynı evde 6 kişi birden corona virüs ile savaştık

Eşinin ve dört çocuğunun da hastalandığını belirten Kemeç: “Anlayacağınız canımın acısı ikiye katlanmıştı, çünkü benden bulaşmıştı. Hastalığın verdiği sıkıntılara ailemin yaşadığı ağrılar da eklenince belim bükülmüştü. Ben bir doktordum fakat nasıl seyrettiği belli olmayan bir hastalıkla cebelleşiyordum. Aynı evde 6 kişi birden hastalanmış ve her birimiz farklı semptomlarla geçiriyorduk. Bu virüsün en büyük felaketi ise akciğer tutulumudur. Çok yayılım durumunda ise oksijen ve yoğun bakım desteği gerektirir. Soluk almakta sıkıntım vardı ve uyuyamıyordum. Ne aileme ne kendime çare olabiliyordum. Evin içinde iki adım attığım da dahi nefesim daralıyordu. Akciğerimdeki lezyonlar ilerledi mi diye çok korkuyor, endişeleniyordum. Bütün vücudum lime lime ediliyor gibiydi. İlk 10 günden sonra kendimi daha iyi htim. Kalp dolaşımın sağlanması ve akciğerlerimin oksijenlenmesi için zor da olsa evin içinde ara ara ufak yürüyüş ve egzersizler yapıyordum. Tatsızlık nedeniyle su ve çay içemiyordum. Bu durum 20 gün kadar sürdü. Etli gıdalara karşı ise tiksinti duyuyordum, fakat sarımsaklı-sumaklı kelle-paça çorba bana iyi gelmişti. Yine bir gün ağrılarım varken aklımdan hastalarım geçmişti. Diyalize bağlı yaşamak zorunda olan bu hastaların virüse yakalanabilme ihtimali dahi çok feciydi. Hastalarımın bana ihtiyacı vardı. Ailem ve hastalarım için kolay pes etmemeliydim. Test sonuçlarım negatif çıkınca hiç beklemeden işe başladım. Bana ihtiyacı olan hastalarıma koştum. Hemodiyaliz, periton diyalizi, nakil hastaları, acil ve yoğun bakım hasta konsültasyonları tüm bu işler beni bekliyordu.  Coviti atlatmış olmama rağmen hala nefes alırken sıkıntı yaşadığım anlar oluyor. Lütfen herkes çok dikkat etsin. Bana bulaşmaz demeyelim. Maske, sosyal mesafe ve el hijyenini sağlıklı yapalım, sağlığımızdan olmayalım” dedi.

 

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Koronayı, yenen, doktor:, “Milyonlarca, dikenlerin, üzerinde, yatıyor, gibiydim”,
Yorumlar
Haber Yazılımı