Haber Detayı
05 Ekim 2021 - Salı 13:06
 
Kozluk’u sarsan rüşvet iddiaları
Banka müdürünün kredi isteyenlerden rüşvet aldığı iddiaları
ASAYİŞ Haberi
Kozluk’u sarsan rüşvet iddiaları

Batman'ın Kozluk ilçesinde esnaflık yapan Sabır Altaç, Kozluk'ta bir Banka Müdürünün kendisine banka kredisi verme karşılığında rüşvet istediğini iddia etti. Banka Müdürü G.S D.ise bu iddiaların doğru olmadığını ileri sürdü.

Batman'ın Kozluk ilçesinde açmış olduğu iş yeri için Bir Bankada kredi başvurusunda bulunan Altaç, banka müdürünün, vereceği kredi karşılığında kendisine 100 gram altın bilezik, silah ruhsatının harçlarını yatırmasını ve ayrıca MKE'den alınacak silahın parasını karşılamasını talep etiğini iddia etti. Rüşvet iddiaları üzerine Kozluk Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunan Sabır Altaç, “Savcılık makamına bildirdiğimiz delilerimiz kamuoyunun duyarlılığı ve rüşvet ağından mağdur olan vatandaşlarımızın katkılarıyla sonuç bulacaktır” dedi.

Rüşvet iddiaları ile ilgili konuşan Altaç “ Bugün Kozluk ilçemizde değerli halkımıza yapılan büyük bir haksızlığı dile getirmek zorunda kaldık. İnanıyorum ki devlet büyüklerim sesimizi duyacaktır ve bu haksızlıklar son bulacaktır. Şair Fuzulinin dediği gibi “selam verdim rüşvet verdim almadılar” Kozluk ilçemizde yaşanan budur. Bankada herhangi bir sebeple kredi kullanmak isteyen vatandaşların önüne birçok engel çıkarılıyor. Bu engellerin amacı haksız kazanç sağlamaktır. Buradan başta Cumhurbaşkanımıza ve devletin yetkili organlarına karşı yükümlüğü yerine getiriyorum. Devletin imkânlarını kötüye kullanmaları yetkili makamlara bildirdim inanıyorum ki devletimiz ve halkımız için çok önemli olacak etkileri meydana getirecektir. Çünkü rüşvet irtikap gibi suçlar toplumu ve devleti tehdit eden büyük suçlardır. Verdiğimiz bilgiler araştırıldığında tebdili kıyafetlerle halk arasına çıkıldığında oluşturulan rüşvet ağıda çözülecek ve çökertilecektir. Bugün burada oluşumuz hakikatin ortaya çıkması ve kurulan rüşvet ağının ortaya çıkması için çok önemlidir. Savcılık makamına bildirdiğimiz delilerimiz kamuoyunun duyarlılığı ve rüşvet ağından mağdur olan vatandaşlarımızın katkılarıyla sonuç bulacaktır. Son olarak devletimize ve milletimize karşı bir haksızlık yapan ve insanları rüşvete zorlayan kişilerin cezalandırılacağını olan inancım tamdır. Suç duyurusunda bulunduğumuz kredi dosyasında  Banka müdürü bizden silah ruhsatını ve makine kimyadan silah almamızı isteyerek bizden rüşvet talep etti. Biz bu rüşveti reddettik. Bugüne kadar hiç kimseye rüşvet vermedik vermiyoruz da her bir dosyamıza karşılık olarak 500 bin lira kredi çıkaracağını vadederekten. Ve biz bugüne kadar bizim de dosyamızda ne bir eksiğimiz var. Ne eksik evrakımız varsa tamamlayalım diye kendisine bildirdik. Böyle bir sorunla karşılaştığımız için bu sorunu devlet büyüklerimize illettik, suç duyurusunda bulunduk. Bütün delillerimizi evraklarımızı savcılığa illettik. Kardeşimin adına, kardeşim burada esnaf vekâleti de bende. Kendim işlemlerini yürütüyorum. Temin etti. Kendi arsamız vardı. Kardeşim temin ettiği para kardeşimin hesabına geldiğinde kardeşimin soy ismi hesap doğru soy ismi Altaç yerine Ataç yazıldı ve bankadaki personel arkadaşlar müdür beyle görüşerek, banka müdürüyle görüşerek maddi hatanın giderilmesi için soy isim düzeltilmesi için kardeşime 2 tane boş dekont imzalatarak ardından boş dekontlar ile kardeşimin hesabına gelen paraları bugüne kadar 10 yıldır ödenmeyen batık borçları ödememişlerdir. Kardeşimin izni obayı olmadan kardeşim bu dekontlara atığı imzadaki amacı o parayı soy ismi düzelterek hesaba geçmesi için imza atmıştır. Kardeşimin o borçlarla bir ilgisi ve bir onayı yoktur” dedi.

 

  “Bize resmi evrak ulaştığında iftiralara cevap vereceğiz”

  Söz konusu iddialar hakkında konuşan Banka Müdürü G.S D. “Emniyete suç duyurusu şikayet tarzında bir şey benim de kulağıma geldi. Ama şu an ne emniyetten ne de adliyeden bankaya ulaşan herhangi bir şey olmadı. Zaten banka olarak benim basına demeç vermem yasak. Piyasada bir şeyler dolanıyor, benim de kulağıma geliyor. Önümde adli yollarla gelen bir şey yok. Biz de bu iftiralara karşı cevaplarımızı vereceğiz ama bununla ilgili emniyetten şu iddialar var diye bir ifadeye çağrılma durumu şu an söz konusu değil. Birçok şey konuşuluyor, başkaları da başka şey konuşuyor ama her söylenene bizim demeç vermemiz söz konusu değildir. Bununla ilgili devam eden resmi bir süreç varsa bu süreci başlatırlar. Biz de bunların yapmış olduğu bu iftiralara gider savunmamızı yaparız, sonuçlanır. Ama soruşturma sürerken, soruşturma tamamlanmadan ya da hiç başlamadan haber olursa zaten bizim karşı tarafa dava açma hakkımız olacak” diye konuştu.

 

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: Kozluk’u, sarsan, rüşvet, iddiaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı