Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 15:21 Bu haber 3628 kez okundu
 
M. Ali Aslan ile sıra dışı söyleyişi
“Halkımızdan özür diliyorum"
- Haberi
M. Ali Aslan ile sıra dışı söyleyişi

Batman Olay Gazetesi yazarlarından Bulut Kutlu'nun Aslan ile gündeme dair söyleyişi...

Batman’da vekillik yaptığı sürede halk tarafından sevilen ve her fırsatta halkın sorunlarını meclis kürsüsünde aynı zamanda farklı platformlarda dile getiren HDP Batman Eski Milletvekili Mehmet Ali Aslan ile söyleyişi yaptık.

Bir adliye muhabiri olarak Aslan’ı adliye koridorlarında, mahkeme salonlarında yalnız başına gördüm. Öğrendim ki Aslan’ın devam eden 40 civarında davası var. Aslan’ı mahkeme salonlarında yalnız başına görünce çok şaşırdım. Aslan Milletvekili iken halkını ve partililerini mahkemelerde ve sokaklarda yalnız bırakmazken Aslan şuan da yalnız bırakılıyor. Aslan ile yaptığımız söyleyişi siz değerli okuyucularımıza paylaşıyorum.

SAYIN ASLAN SEÇİMLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİZİ ALABİLİR MİYİM?

Bütün partilerin seçmeninde gözlemlediğim heyecan olmaması. Genel olarak çalışmalarda sadece yöneticiler ve adaylar var. Halkın da olması lazım. Sandığa yansıması nasıl olur seçimde göreceğiz. Çünkü geçen seçimlerde moral ve motivasyon vardı. Halk katılmazsa bile geçen seçimlerde sandığa gidip kendi partisini destekliyordu. Bu seçimlerde farklı bir durum var. Kayyum faktörü var. HDP seçmeni daha çok yapılan haksızlıklar ve atanan kayyumlar dolayısıyla sandığa gidecektir. Kazanmak önemli ama  o kazanımı sürdürmek daha önemlidir. Belediyeler hizmet alanlarıdır. Hizmette başarılı olan siyasette de başarılı olur. Bizim siyasi söylemlerimiz yerel pratiklerimizle taçlandırılmalı. O zaman bizim baraj sorunumuzda kalmayacak. Her seçimde baraj sorununu tartışmayacaktık. Yerel yönetim pratiği bir o, siyasi partilerin kimliğidir,  görünür yüzüdür. AKP’nin görünür yüzü, kimliği kayyum anlayışıdır. HDP’nin ise halk iradesi ve halkın talepleri olmalıdır.  Halk HDP’den hizmet beklemektedir. Kayyumdan da ‘gölge yapma başka ihsan istemez’i beklemektedir.

SAYIN ASLAN ŞUANA KADAR KAÇ DAVADAN YARGILANIYORSUNUZ?

Vekillik sürecine ait 40 civarında yargılandığım dava var. Davaların çoğu yaptığım konuşmalar ve basın açıklamalarıdır.  Hepsi ifade ve düşünce açıklama hürriyeti kapsamında ele alınması gereken demokratik haklar iken, şuanda bir suç işlemişiz gibi baskılara maruz kalıyoruz. İnsanlar uzayda hayat kurarken, biz milletvekilliği dönemindeki sözlerimizde dolayı her hafta mahkemeden mahkemeye koşuşturuyoruz. Ülkenin eğitimde hukukta ekonomide geldiği son nokta her şeyi açıklıyor. Tek bir şahsi davam yoktur. Hepsi halkımız için ve partimiz için yapılan söylem ve eylemlerden dolayı açılmış davalardır.  Tarih boyunca halk ve hak için çalışanlar, mücadele edenler yargılanmıştır. Maalesef bu çağda istisnası olmamıştır. Biz halkımız için ve hak için çalışmaya devam edeceğiz.

SAYIN ASLAN BATMAN’DA 3 YIL KALDINIZ, BATMAN’I NASIL BULDUNUZ?

Gerçekten Batman halkı çok donanımlı, birikimli, kültürlü, saygılı, sosyal medyayı iyi kullanan, gündemi iyi takip eden nadide iyi bir şehir halkıdır. Bu yönüyle biz siyasetçilerin halkımızın gerisinde kaldığını düşünüyorum. Halk bir çok siyasiden gündemi daha iyi okuyabiliyor. Halkın siyasilere ayak uydurmama gibi bir durumu yok. Tam tersine siyasi partiler halka ayak uyduramamaktadır. Bundan dolayı da halk kendine ayak uyduracak dengi olabilecek, bir çıkış yolu aramaktadır. Halkımız sevdiği ama tam anlamıyla benimsemediği ile sevmediği ve hiç benimsemedikleri arasında tercihe zorlanıyor.

SAYIN ASLAN MAHKEME SALONLARINDA NEDEN YALNIZSINIZ?

Siyasetin acı ve çirkin taraflarından biri bu olsa gerek. Birçok arkadaşımızın maruz kaldığı kendi gerçeğimizdir. Bizim halkımıza hiçbir minnetimiz yok. Tam tersine halkımızın bizim üzerimizde hakkı vardır. Geçenlerde gönüllerimizin başkanı Selahattin Demirtaş da verdiği bir röportajda bu halk için ne kadar çalışsak ne kadar bedel ödesek azdır demişti. Birçok zamanda halkın yaşadıklarımızdan haberi olmuyor. Ama partinin halkın yaşadıklarından haberi olması gerekiyor.

SAYIN ASLAN ŞUAN NE YAPIYORSUNUZ?

Hasta ziyaretleri, mağdur ziyaretleri, emekçi, işçi, esnaf STK ziyaretlerinde bulunuyorum. Kitap okuyorum ve kitap yazıyorum. Halkımızın sorunlarının çözümü için çalışıyorum. Halkımızın sorunlarını görünür kılıp çözüm geliştirmek için karınca kararınca elimizden geleni yapmaya çalışıyorum.

YAPMAK İSTEYİP DE YAPAMADIKLARINIZ NELERDİR?

Öncelikle Hasankeyf’i kurtarmak isterim. Kendimizi zincirlere de vurduk maalesef kurtaramadık. Bu konuda ben dahil herkes sorumludur. Batman’ı hava kirliliğinden, anız yangınlarından kurtaramadık. İluh deresini ıslah edemedik. Batman’daki işsizliğe çare bulamadık. Batmandaki gençlerin enerjisini değerlendiremedik. Zor durumda olan, mağdur olan insanlarımızın tamamına ulaşamadık. Batman’ı marka şehir yapamadık. Batman’ın yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarının halkımıza adil pay edilmesini sağlayamadık. Çok konuştuk az iş yaptık. Oysaki az konuşup çok iş yapmalıydık. Halkımıza hizmetkar olamadık, efendi olmaya çalıştık. Halkımız için memur olmamız gerekirken halkımıza amir olmaya çalıştık. Halkımızın elini tutmaya çalışacağımıza halkın elimizi tutmasını bekledik.  Halkımızın önünde olmamız gerekirken halkımızın arkamızda olmasını bekledik. Halkımızı dinlemedik, halkımızı dinletmeye çalıştık. Halkımızdan talimat almak yerine talimat vermeye çalıştık. Yoksullukla mücadele edemedik. Tarihimize kültürümüze, inancımıza, dilimize sahip çıkamadık bebeklerimizin, çocuklarımızın, gençlerimizin ölümüne engel olamadık. Şehirlerimizin yakılıp yıkılmasına engel olamadık.

 

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: M., Ali, Aslan, ile, sıra, dışı, söyleyişi,
Yorumlar
Haber Yazılımı