Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 14:11 Bu haber 1637 kez okundu
 
PANDEMİ SÜRECİ’NİN CAN DAMARI TARIM VE GIDA
Gercüş Ziraat Odası Başkanı Şefik Öner, çiftçi sorunlarını ve taleplerini dile getirerek, “Pandemi sürecinde görüldü ki tarım ve gıda silahtan daha değerli” dedi.
GÜNDEM Haberi
PANDEMİ SÜRECİ’NİN CAN DAMARI TARIM VE GIDA

 

 

Öner: “Pandemi sürecinin can damarı tarım ve gıda olduğunu hep birlikte bu salgın hastalıkta gördük. Ama bunun değerini bilip te çiftçimize sahip olmamakta ülkeye zarar verir. Üreticimizi tarlada, köyde, tutacağız ki üreticimiz üretebilsin. Yoksa üretim durur dışarıya bağımlı oluruz. Daha sonrasında da yerli ve milli değerlerimiz olan bu can damarlarımıza daha çok sahip çıkmak ve yaygınlaştırmak gerekir, yoksa değerlerimizin hiçbir anlamı kalmaz” diye konuştu.

Öner: “ziraat odası olarak ilçemizde tekstil yatırımcılarımızın kalifiyeli elaman bulmadıklarından ötürü yatırım yapmaktan çekiniyorlardı ve ziraat odası olarak iş elbiseleri dikim atölyesi kurduk burada hem çiftçilerimizin iş elbisesi ihtiyacını kısmen karşılamak ve kalifiye eleman yetiştirmek amacı ile bir dikim atölyesi açtık. Bu pandemi sürecinde kursiyerlerimiz tarafından 35 bin adet maske imalatı yaparak çiftçi kardeşlerimize ve Gercüş halkına bedelsiz olarak dağıttık. Bu zor ve istikrarlı dönemlerde, bay ve bayan kursiyerleri açarak da iş istihdamı sağladık. Birçok projeli adımlar attığımız Arıcılık fidan üretim, fide gıda işlemesi, Bakliyat ve paketleme, ana arı üretimi, iş makineleri kullanma gibi kursiyerlerimiz ile yüzlerce eğitici ve öğretici kişi yetiştirdik. Ve mezun olan tüm mezunlarımızı KOSGEB girişim sertifikası vererek ileriye dönük te paylaşımlar yaptık” dedi.

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: PANDEMİ, SÜRECİ’NİN, CAN, DAMARI, TARIM, VE, GIDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı