Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 12:52 Bu haber 7761 kez okundu
 
ŞEYH SÜLEYMAN BAĞDU ANILDI
Batman'da, Şeyh Süleyman Bağdu'nun ölümünün 12'inci yıldönümü nedeniyle Zilan Türbesi'nde düzenlenen törende binlerce seveni tarafından anıldı. Anmaya gelen konuklar kurulan 500 metrelik yer sofrasında yemek yedi.
GÜNDEM Haberi
ŞEYH SÜLEYMAN BAĞDU ANILDI

 

Türkiye’nin birçok bölgesinden ve onlarca ilden gelen binlerce vatandaş, 12 yıl önce hayatını kaybeden Şeyh Süleyman Bağdu’yu dualarla andı. Batman’ın Beşiri İlçesine bağlı Örmegöze Köyü’nde kurulan 500 metrelik kardeşlik sofrasında binlerce seveni tarafından anılan Şeyh Süleyman Bağdu için Mevlid-i Şerif okutulmasından sonra aş döküldü. Anma etkinliğine Ankara’dan 6 kişi olarak geldiklerini belirten Üçler Çakır, 1976’dan bu yana Ankara’dan geldiklerini ve gönüllerinde aşk gözlerinde yaş olduğunu belirterek, sevgi ve kardeşliğin burada anlatılmaz bir duygu olduğunu söyledi.

‘BİNLER BATMAN’A AKIN ETTİ’

Anma töreni için Samsun’dan yaklaşık 40 kişi geldiklerini söyleyen Metin Yılmaz ise, anlatılması çok zor olan ehli tasavvuf yolunda bir müşri kamilden istifade edebilmenin bir lütuf olduğunu ve bunun içine girince anlaşılabildiğini söyledi.

‘TÜRKÜ, KÜRDÜ, LAZI VE ÇERKEZİ AYNI SOFRADA YEMEK YEDİ’

Van’dan 12 araçla geldiklerini belirten Dilaver Aydemir isimli vatandaş ise: “Biz Van’dan 12 arabayla geldik. Her sene geliyoruz. Çok güzel bir duygu. Burada hiçbir ırk gözetmeden Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi hep beraber burada birbirimizi kucaklıyoruz” dedi.

‘İNANÇ VE KÜLTÜR TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR’

Anma etkinliğine katılmak için Örmegöze Köyüne gelen BATSO Başkanı Abdulkadir Demir’de yaptığı konuşmada: “Şeyhin vefatının 12’nci yıl dönümü dolayısı ile bugün bir mevlit verildi. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Şeyh Selman Bağdu’nun her sene yaptığı etkinlikle ve bugünkü mevlit yemeği dolayısı ile inanç ve kültür turizmine çok büyük bir hizmet ettiğini düşünüyorum. Türkiye’nin her yerinde binlerce sevenleri Batman’a geliyor, Batmanlı insanları tanıyor ve burada hep beraber aynı sofrada oturup yemek yiyoruz” ifadelerinde bulundu.

‘Türkiye’nin her bölgesinden vatandaşlar Batman’a geldi’

12 Yıl önce hayatını kaybeden Şeyh Süleyman Bağdu’nun oğlu Şeyh Selman Bağdu ise anma etkinliği hakkında yaptığı açıklamada: “2006’da dünyasını değiştiren babamın 12’nci seneyi devriyesini gerçekleştiriyoruz. Karadeniz’den, Ege’den, İç Anadolu’dan misafirlerimiz bu güzel hava şartlarında sorunsuz bir şekilde geldiler. Mevlid-i Şerifimiz okunacak ondan sonra öğle namazına müteakiben soframızda yemeğimiz serilip Allah kısmet ederse misafirlerimizi yolcu edip göndereceğiz. Çok duyguluyuz. Yani insanların böyle katılımının yüksek olması, insanların uzak yakın demeden gelmesi, bugünümüzde bizimle beraber olması sonsuz bir duygu” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞEYH, SÜLEYMAN, BAĞDU, ANILDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ŞEYH SÜLEYMAN BAĞDU ANILDI
ŞEYH SÜLEYMAN BAĞDU ANILDI
ŞEYH SÜLEYMAN BAĞDU ANILDI
ŞEYH SÜLEYMAN BAĞDU ANILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı