Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 15:31 Bu haber 11188 kez okundu
 
Sezaryen sonrası normal doğum mümkün
Özel Batman Yaşam Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Afşin sezaryen sonrası normal doğumun mümkün olduğunu söyledi.
SAĞLIK Haberi
 Sezaryen sonrası normal doğum mümkün

 

Son yıllarda sezaryen sonrası normal doğum isteyen sezaryen gebelerin sayısının arttığını belirten Avşin:

Geçirilen ameliyatlar nedeniyle karın içinde yapışıklıklar olmakta.

Bu da sürekli karın ve kasık ağrısı yapmaktadır. Tüpler yeterli fonksiyon görmeyebilirler. Bu da tekrar gebe kalmakta sıkıntı yaratabilir. Uterin enfeksiyonları gelişebilir.

Gebeler sezaryen doğumda yaşadıklarını fiziksel ve ruhsal problemler nedeniyle tekrar sezaryen olmak istemiyorlar. Sezaryen doğum sayısını sınırlandırır ve geçirilen her sezaryen anne ve gebelik için bir takım riskleri beraberinde getirir. Bu riskler bebeğin anneyi emmesi sorun yaratabilir, geçirilen sezaryen sayısı arttıkça bebeğin eşinin rahim içine yerleşme problemi artıyor. Sonuçta bir ameliyat olması nedeniyle riskleri ebetteki var. Hamileliğinin başından itibaren doğuma kadar normal doğum isteyen gebeler doğum esnasında gelişen bazı olumsuz nedenlerden dolayı sezaryen olmak zorunda kalırlar ve bu kadınlar tekrar hamile kaldıklarında içlerinde ukde kalmış normal doğumu denemekte kararlıdırlar. Bu cesur kadınların bir kısmı istediklerini gerçekleştirirler. Sezaryen sonrası normal doğum isteyen gebelerin yüzde 70-80  vajinal doğum yapabilirler. Gebelerin bu konuda bilinçli kararlı vermeleri için eğitimli olmaları ve doğum anına sahip çıkmaları gerekmektedir. Bunu yapısal isteyen kadınların kararlı olması, kendine güvenmesi, doktoruna güvenmesi gerekmektedir.  Doğum enerji ortamıdır, karşılıklı iletilen olumlu olumsuz enerjilerin doğumun gidişatını etkiler. Doktor açısından sezaryen sonrası normal doğum sayımız arttıkça normal doğuma inancımız artmaktadır.

 Sezaryen sonrası kimler normal doğum yapamaz;

-İri bebek, ters bebek

- dar pelvik yapı(çatı uyumsuzluğu)

-dikey rahim kesesi

-daha önce rahimle ilgili geçirilmiş operasyonlar(septum alınması, myom çıkarılması)

-Plasenta previa(bebeğin eşinin önde olması)

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Sezaryen, sonrası, normal, doğum, mümkün,
Yorumlar
Haber Yazılımı