Haber Detayı
12 Ağustos 2018 - Pazar 12:50 Bu haber 16849 kez okundu
 
Tarihi yerler restore ediliyor
Gercüş Hükümet Konağı, Kozluk Hazo Kalesi, İbrahim Bey ve Hıdır Bey Camisi, Beşiri’de Mor Kiryakus Manastırı ve Bıçakçı Köyünde bulunan tarihi Perpıra köprüsü restore edilerek, ayağa kaldırılıyor.
KÜLTÜR Haberi
  Tarihi yerler restore ediliyor

PERPIRA KÖPRÜSÜNDE İNCELEME

Vali Ahmet Deniz, ilimiz merkeze bağlı Bıçakçı köyünde bulunan tarihi Perpıre köprüsünde incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Vali Deniz'e; İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Özer ile Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili İhsan Aslanlı eşlik etti. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından köprünün tüm ayakları çıkartılıp güçlendirmesi ve restorasyon çalışmaları tamamlanarak,  yaya trafiğine açılacak köprüde incelemelerde bulunan Vali Deniz yetkililerden yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 TARİHİ GERÇÜS HÜKÜMET KONAĞI RESTORE EDİLECEK

 Gercüş’te bulunan tarihi hükümet Konağı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından proje çalışmaları tamamlanarak ihale aşamasına getirildi.

HAZO KALESİ ZİYARETE AÇILDI

 Dicle Kalkınma ajansı katkılarıyla Kozluk Belediyesi tarafından restore edilen Hazo kalesi, ziyaret açıldı.

HIDIR BEY VE İBRİHİM BEY CAMİLERİ RESTORE EDİLECEK

 Kozluk’ta bulunan İbrahim bey Camisi İl Özel İdaresi tarafından yürütülen proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon işlemlerine başlanacak. Hıdır Bey Camisi ise Kozluk Belediyesi meclisi kararı ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne devri yapılmak üzere çalışmalar başlatıldı.  Devir işlemleri tamamlandıktan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmalarına başlanacak.

 MOR KURYAKUS MANASTIRI RESTORESYON ÇALIŞMALARI DEVEM EDİYOR

 Beşiri ilçesine bağlı Ayrancı Köyü’nde bulunan dehlizlerle yeraltına uzanan yer altı katıyla birlikte 3 katlı Mor Kiryakus manastırı için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları ihale aşmasında olduğu öğrenildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , Tarihi, yerler, restore, ediliyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı