Haber Detayı
01 Ekim 2017 - Pazar 10:40 Bu haber 3206 kez okundu
 
TÜRSAB ve Tur Operatörleri Batman’daydı
TÜRSAB ve Tur Operatörleri Heyeti Batman Müzesi ile Mor Kiryakus Manastırını ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
TÜRSAB ve Tur Operatörleri Batman’daydı

Vali Ahmet Deniz, Batman Tanıtım programı kapsamında ilimize gelen TÜRSAB ve Tur Operatörleri Heyeti ile birlikte Batman Müzesi ve Mor Kiryakus Manastırı'nı ziyaret ettiler.

 Gezi programına; Vali Deniz’in yanı sıra Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş ve ilgili kamu kurum yöneticileri katıldı.  Müze ziyareti öncesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren kütüphaneyi ziyaret eden Vali Deniz ve turizm heyeti,  kütüphanede ders çalışan öğrencilerle bir süre sohbet ederek, kendilerine başarılar dilediler.  Paleolitik-Neolitik, Ilısu ve Hasankeyf Salonu olmak üzere 3 sergi salonunun bulunduğu ve yaklaşık 450 adet eserin sergilendiği Batman müzesini ziyaret eden heyete, müze yetkilileri tarafından eserler hakkında bilgi verildi.

 Daha sonra Müze Müdürlüğü konferans salonunda Prof. Dr. Hayat Erkanal tarafından bölgenin ve ilimizin tarihi ve kültürel zenginliği hakkında heyete kısa bir sunum yapıldı.  Müze ziyaretinin ardından ilimiz Beşiri ilçesine bağlı Ayrancı Köyü’nde bulunan dehlizlerle yeraltına uzanan yer altı katıyla birlikte 3 katlı Mor Kiryakus manastırını ziyaret eden heyete, yetkililer tarafından manastırın tarihi dokusu hakkında bilgi verildi ve heyete yöresel meyve ikramında bulunuldu.   Heyet, üç günlük gezi programı kapsamında tarihi Hasankeyf ilçemizin yanı sıra ilimizin diğer tarihi mekanlarına çeşitli ziyaretler gerçekleştirecekler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRSAB, ve, Tur, Operatörleri, Batman’daydı,
Yorumlar
Haber Yazılımı