Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 13:17 Bu haber 1421 kez okundu
 
Uca, basın kartlarını sordu
HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, basın kartlarının yenilenmemiş olması ve eski kartlarının iptal edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısının yanıtlaması istemiyle önerge sundu.
GÜNDEM Haberi
   Uca, basın kartlarını sordu

 

 

Uca önergesinde şunları söyledi: “Enformasyon Genel Müdürlüğünün Cumhurbaşkanlığı’na bağlanarak ‘İletişim Başkanlığı’ adını alması ve söz konusu düzenlemenin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının bütün basın kartlarını yenilemek için çalışma başlatması akabinde 26 Ocak 2020 tarihi itibarıyla birçok gazetecinin basın kartı iptal edilmiş, yeni kartlar dağıtılmaya başlanmasına rağmen sarı basın kartına sahip olan yüzlerce gazetecinin kartları henüz verilmemiştir. Öte yandan, yeni basın kartını alabilen gazeteciler de Cumhurbaşkanını takip etmek için ayrıca akreditasyon yapmaları gerekmektedir.

Bu bağlamda;

-26 Ocak 2020 tarihi itibariyle toplam kaç gazetecinin basın kartı hangi gerekçe ile iptal edilmiştir? Basın kartı iptal edilen gazetecilerin çalıştıkları gazeteler hangileridir?

-Yüzlerce basın emekçisinin, aylardır basın kartlarının yenilenmemesinin gerekçesi nedir?

-Yeni basın kartlarının dağıtımına başlanmış mıdır, ne zaman başlanmıştır? Yeni kartların dağıtımı başladıysa, kartlar kaç gazeteciye ulaşmıştır?

-Yeni basın kartları hangi kriterlere göre dağıtılmaktadır? Basın kartlarının muhalif gazetecilere verilmemesi ve gazetecilerin mesleklerini icra etmesinin polisler tarafından engellenmesinin gerekçesi nedir?

-Cumhurbaşkanını takip etmek için Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığının vermiş olduğu basın kartının yeterli görülmeyip, ayrıca akreditasyon talep edilmesinin nedeni nedir?

-Türkiye genelinde toplam kaç gazeteci tutukludur? Toplam kaç gazeteci yaptığı haberler sebebiyle yargılanmaktadır?

-26 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Türkiye dünya genelinde ‘Basın Özgürlüğü’ sıralamasında kaçıncı sıradadır?

Kaynak: (batman-haber) - batman olay gazetesi Editör: Batman Haber
Etiketler: , , , Uca,, basın, kartlarını, sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı